8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 193. Sayfa Cevapları Nev Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 193. Sayfa Cevapları Nev Yayınları


İnkılap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Hazırlık Yapalım Cevapları Sayfa 193


Hazırlık Yapalım Metni Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Nev Yayınları Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları

Soru: 1. Atatürk’ün ölümünden sonra dünya basınında yer alan haberlerle ilgili bir araştırma yapınız.


Cevap :

  1.  ‘Atatürk’ün ölümü yalnız Türk Milleti için değil, onun örneğine çok muhtaç olan bütün Doğu milletleri için en büyük kayıptır.’ (ELEYYAM Gazetesi, Şam-1938)
  2. ‘Bir insana ölümünden sonra bu derece sevgi ve yas gösterileri yapılması milletler tarihinde az görülen şeylerdendir.’ (ATHİNAİKA, Atina, 12 Kasım 1938)
  3. ‘Atatürk, tarihin her devresi için, insanlığın bir mucizesidir.’ (Suriye)
  4. ‘Romanya’da Atatürk’ün ölüm haberi geldiği gün, bütün okullarda dersler tatil edildi.’ (Romanya-Rador Ajansı: Bükreş)
  5. ‘Milletimiz, en büyük Türk’ün karşısında kederli bir saygı ile eğilmektedir.’ (Romanya)
  6.  ‘Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O’nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.’ (İkbal, Pakistan Millî Şairi)
  7. ‘Yüzyıldanberi Küçük Asya’nın çıkardığı en büyük lider.’ (The Japan Chronicle, Kobe)
  8.  ‘Hayatının sonuna kadar milletinin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.’ (Comte Carlo Sforza, İtalya Eski Dışişleri Bakanı)

Soru: 2. Atatürk’ün ölümünün Türkiye ve dünyayı derinden etkilemesinin nedeni sizce ne olabilir?


Cevap : Atatürk, Tüm Dünya da en iyi lider olduğunu kanıtlamıştı. Barışçıl bir politika izlemiş ve ülkemizin ileri düzeye gelmesinde katkısı vardır. Yıkılan bir Osmanlı dan yeni bir Türk devleti kurması ve bunu en iyi şekilde yönetmesi tüm dünyanın dikkatini çekmiştir.


Soru: 3. Yakın bir zamanda Birinci Dünya Savaşı gibi büyük bir savaş yaşanmasına rağmen dünya devletlerinin yeniden bir savaşın eşiğine gelmelerinin nedeni sizce ne olabilir?


Cevap : Bütün devletler kendi politikalarını kurmuş durumdaydılar. Birinci Dünya Savaşından sonra bu politikaları çöp olduğu için yeniden bir savaş ile istediklerini yapmak için uğraşmışlardır. Bunun sonucunda büyük devletlerin toprak isteği gibi amelleri üzerine yeni bir savaşa zemin hazırlanmıştır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı 193. Sayfa Cevapları Nev Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mustafa Kemal Atatürk yapmış olduğu mücadeleler ve başarılarla yalnız Türk milletinin değil dünya medyasının ve dünya milletinin bulunan ülkelerin ilgi odağı olmuştur Mustafa Kemal Atatürk vefat ettikten sonra dünyanın birçok yerinde yas ilan edilmiştir çünkü Mustafa Kemal Atatürk birçok insana örnek bir lider ve komutandı Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kazanmış olduğumuz cumhuriyet'te demokrasiyi ve yeni devleti yaşatmak ve ilerletmek boynumuzun borcu olmuştur Mustafa Kemal Atatürk ayrıca bize armağan ettiği milli bayramlarla ülkemizde yapılan milli mücadele ve vatanseverliği her yıl hatırlıyor ve animsiyoruz
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak