8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 173-174 Cevapları


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Mustafa Kemal’e Suikast Girişimi Cevapları Sayfa 173, 174


Mustafa Kemal’e Suikast Girişimi Cevapları


8.Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 173-174 Cevapları

Soru : Mustafa Kemal’in yaşamına son vermeye yönelik girişimlerin nedenleri neler olabilir? Sınıfta tartışınız.


Cevap :
Şeriat isteyenlerin Mustafa Kemal’in yaşamına son vermeye yönelik girişimleri olmuştur ancak başarılı olamamışlardır. Yenilik yapıldığı zamanlar içinde karşı koyanlar ve eski düzeni isteyenler her zaman olmuştur. Cumhuriyet ‘in ilan edilmesi istendiği zamanda sıkıntı ve zorluklarla karşılaşılmış ve her şeye göğüs gerilerek bugünlere gelinmiştir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 174 Cevapları

Soru : Aşağıda yer alan metni okuyunuz. Siz de ayrılan bölüme Mustafa Kemal’e yönelik duygularınızı dile getiren bir mektup yazınız.


Mustafa Kemal’in yaptıklarına ve yapacaklarına karşı kişisel nedenlerle inanmayan bazı kişiler, Erzurum Kongresi’nden itibaren birtakım olumsuz tutumlar sergilemişti. Aynı kişiler, Büyük Zafer’in kazanılmasından birkaç ay sonra da Mustafa Kemal Paşa’yı milletvekili seçilme hakkından yoksun bırakmak istemişlerdi. Ancak başarısız oldular. Amaçlarına ulaşabilmek için son ve korkunç bir çare kalıyordu: Mustafa Kemal’in ortadan kaldırılması.
Suçlular yakalanarak İstiklal Mahkemelerinde yargılandılar ve hak ettikleri cezaya çarptırıldılar. Türk ulusu da bu çirkin olayı bütün yurtta şiddetle kınadı. Vatandaşlar Mustafa Kemal’e, duygularını dile getiren binlerce telgraf ve mektup göndermişlerdir.


Cevap :
Sevgili Atam ;
Başarılı insanlar tarihin her döneminde kıskanılmış, bu tür kötü muamelelere maruz bırakılmışlardır. Gerçekten bu olay beni çok üzdü. Eğer başarılı olsaydı Türk milleti hüzünle dolardı. Ülkemizin için yapılacak olan yenilikler yapılmaz kötü hadiseler gelişirdi. Belki ülkede belli bir dönem karışıklık olur ve eski düzen geri gelirdi. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 173-174 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mustafa Kemal Atatürk vatanı yanına bağlılığı ile ve vatan sevgisi ile Kurtuluş savaşı'nı başlatmış çeşitli mücadeleler vererek Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuçlanması na destek vermiştir. Çeşitli anlaşmalar çeşitli savaşlar ve çeşitli mücadelelerden sonra başarı ile biten Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk çeşitli süt kasları ve çeşitli girişinden de öldürmeye çalışılmış veya ortadan kaldırılarak ülkenin ilerlemesine son verilmesi istenmiştir. Yalnız bu gibi girişimler başarısız bir şekilde sonuçlanmış Mustafa Kemal Atatürk ülkemizi yenilikler ve inkılaplar da bu atılmasının önüne asla geçirmemiştir. Mustafa Kemal Atatürk vatanını koruyabilmek için  seve seve canını vermekten asla kaçınılmazdı. Yine de Atatürk'ü sevmeyen ve ortadan kaldırmak isteyen birçok vatan haini Atatürk'ü çeşitli girişimlerde bulunmuş fakat başarısız bir şekilde geri çekilmişlerdir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!