8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 32-33-34 Cevapları


inkilap Tarihi

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti Cevapları Sayfa 32, 33, 34


Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 32-33-34 Cevapları

1. Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında Osmanlı Devleti’nin siyasi, ekonomik ve askerî durumu hakkında araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap :
Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında Osmanlı Devleti’nin siyasi, ekonomik ve askerî durumu eskisinden çok kötü hale gelmiş ve batmak durumuna gelmişti. Zaten ülkelerin sömürü için Osmanlı’ ya göz dikmeleri de bu yüzdendi.
Osmanlı Devleti kendi durumunun farkında olduğu için boğazları kapatmış ve savaşa girmeyi istememiştir. Ancak Almanya gibi güçlü devletlerin varlığına güvenerek savaşa girmek ve böylece eski gücünü kazanmak fikriyle savaşa girdi.


2. Avrupalı devletler açısından Osmanlı Devleti’nin egemen olduğu toprakların önemini araştırınız.


Cevap :
Avrupalı devletler açısından Osmanlı Devleti’nin egemen olduğu toprakların önemini büyüktü. Her ülke bulunduğu yer ve imkanlar sebebi ile bu topraklara sahip olmak ve gücüne güç katmak istiyordu.

  • İpek , baharat ve kral yolunun buradan geçiyor olması
  • İstanbul, Marmara ve Karadeniz’ de olan ticaret yollarının çok imkan getirmesi
  • Kutsal saydıkları toprakların ülkemizde olması
  • Gemilerin ve kara taşıtlarının ticaret için buradan geçmek zorunda olmaları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 34 Cevapları

Soru : Osmanlı Devleti’nin dostu olarak görünen Almanya’nın bu tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıklayınız.


Cevap :
Almanya’nın bu tutumu Osmanlı’nın konum bakımından değerini bilmesi ve onu da sömürmek istediği ülkeler arasına katmak istemesinden kaynaklanıyor. Güçlü bir devlet haline gelmek isteyen Almanya bu fırsatı kaçırmak istememiştir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 32-33-34 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Osmanlı devleti her ne kadar bir ı Dünya savaşı'na katılmak istemezse de bu savaşa Almanya'nın desteği ve isteğiyle Ayrıca Almanya güvenerek ittifak devletlerinin yanında savaşa katılmıştır. Ülkemizin savaşa katılmasının temel sebeplerinden birisi limanlarının bulunması İstanbul Marmara gibi geçişleri çok sağlandığı denizlere ve limanlara sahip olması ayrıca birçok kutsal olarak sayılan toprakların burada bulunması sebebiyle savaşa girmek zorunda kalmış savaştan yenilgi alarak çıkması hem vatan topraklarımızı hızla işgal edilmesi hem dediğim anılarımızın işgal edilmesi Ayrıca Türk toplumunun ciddi zararlara uğramasına sebep olmuştur. I Dünya Savaşı'nda ittifak devletlerinin yanında olan Osmanlı devleti bu savaşla beraber bir çok zorluklar çekmiş olduğunu söylemek gerekir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    error: Content is protected !!