8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 84-85-86 Cevapları


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Kütahya-Eskişehir Savaşları ve Eğitim Ordusu Cevapları Sayfa 84, 85, 86


Kütahya-Eskişehir Savaşları ve Eğitim Ordusu Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 84-85-86 Cevapları

Soru : Batı Cephesi’nde oldukça zor koşullarda bir savaş yaşanırken Mustafa Kemal’in Maarif Kongresi’ni toplamasının nedeni nedir? Sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.


Cevap :
Batı Cephesi’nde oldukça zor koşullarda bir savaş yaşanırken Mustafa Kemal’in Maarif Kongresi’ni toplamasının nedeni hem TBMM’nin sözü geçerliliğini göstermek hem de kadın erkek karışık bir ortamda eğitim müzakereleri yaparak halkın nabzını ölçmekti. Böylece çağdaş ve düşünülen eğitim sisteminin tohumları atılıyor hem de eğitime verilen değer gözler önüne sunuluyordu.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 86 Cevapları

Soru : Cahillik ve geri kalmışlıkla mücadele etmenin, en az düşmanla mücadele etmek kadar önemli olmasının nedenleri nelerdir?


Cevap :
Atatürk ve diğer kahraman askerlerimiz düşmanla göğüs göğüsse çarpmışlar ve bu uğurda canlarını ortaya koyarak büyük bir mücadele göstermişlerdir. Ancak savaş bittikten sonra da cahillik ve geri kalmışlıkla mücadele etmekte bir o kadar da zor olmuştur. Eski düzeni isteyen insanların fikirlerini değiştirmek ve onlara kabul ettirmek en az savaşmak kadar zor olmuştur.


Soru : Mustafa Kemal, yeni Türkiye’nin nasıl bir eğitim anlayışına sahip olması gerektiğini düşünüyordu?


Cevap :
Mustafa Kemal modern eğitim sistemini Türkiye’ de de uygulamak istiyor ve eski sistemden çok farklı bir eğitim anlayışı istiyordu. Akılcı ve bilimsel metotlar ışığında ilerlemiş bir eğitim anlayışını uygulamak istiyordu. Yapılan inkılaplar ve yeniliklerde bunların birer göstergesidir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir-Yay Yayınevi Sayfa 84-85-86 Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bir topluluğu yok eden ve çökerten elbette bilgisizlik ve cehalettir. Bunun farkında olan Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan ettikten sonra elbette eğitim alanında birçok yenilikler yapmıştır. Bunun başında harf inkılabı yaparak Türkçeyi ana dil haline getirmiş ve Türk harflerinin kullanıldığı okullar açmışlardır. Ayrıca başöğretmen olarak bildiğimiz Mustafa Kemal Atatürk kadınların da okuması gerektiğini kız çocuklarının da okuyarak aydınlık bir geleceğe sahip olması gerektiğini her zaman benim serdi. Cahil bir toplumda yenilikler benim sevmediğim gibi ayrıca insanların hak ve özgürlüklerine sahip olamayacağını bilirdi.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!