8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sayfa 17 Cevapları Dersdestek Yayıncılık


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Mustafa Kemal’in Doğumu ve Çocukluğu Cevapları Sayfa 17


Mustafa Kemal’in Doğumu ve Çocukluğu Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 17


Mustafa Kemal, 1881 yılında, o zamanlar bir Osmanlı kenti olan Selânik’te doğmuştur (Görsel 1.11) Mustafa Kemal’in babası Ali Rıza Bey (Görsel 1.12), Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde Aydın’ın Söke ilçesinden getirilerek Selânik’e yerleştirilen Türklerdendir. Annesi Zübeyde Hanım (Görsel 1.13) ise Orta Anadolu’dan göç ederek Selânik’e yerleşen bir Türk ailesinin kızıdır.

Mustafa sevgi, saygı ve dayanışma duygularının hâkim olduğu bir aile ortamında yetişti. Okuma yazma bilen, eğitimli ve kültürlü insanlar olan Ali Rıza Bey ile Zübeyde Hanım, çocuklarının eğitimine önem veren kişilerdi. Ali Rıza Bey’in erken yaşta ölümü üzerine bu görevi Zübeyde Hanım tek başına yürütmek zorunda kaldı.

Mustafa’nın doğduğu sırada beş yüz yıllık bir Türk şehri olan Selânik, işlek limanı, canlı ticaret hayatı ve kendisini Avrupa ülkelerine bağlayan demir yolu ile önde gelen Osmanlı şehirlerinden biriydi. Ekonomik ve kültürel dinamizmin hâkim olduğu Selânik’te çeşitli dinlerden ve milletlerden insanlar bir arada yaşıyorlardı. Nüfusun büyük bölümünü Türklerin oluşturduğu bu şehirde, Müslümanların dışında Rumlar ve Museviler de bulunuyordu. Selânik, devletin geleceğinden kaygı duyan aydınların toplanıp gazeteler çıkardıkları, cemiyetler kurup tartışmalar yaptıkları önemli merkezlerden biriydi.

Selânik, başta milliyetçilik olmak üzere Batı’dan gelen fikir akımlarına açık bir konumdaydı. Diğer yandan Selânik’te yaşayan Türkler, çeşitli Balkan milletlerinin baskılarını üzerlerinde hissediyor ve onlara karşı var olma mücadelesi veriyorlardı. Bu nedenle Anadolu’daki soydaşlarına göre Türk milliyetçiliği bilincini daha erken bir zamanda kazanmışlardı. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sayfa 17 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!