8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sayfa 9 Cevapları Dersdestek Yayıncılık


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı 1. Ünite Hazırlık Çalışmaları Cevapları Sayfa 9


1. Ünite Hazırlık Çalışmaları Cevapları


8. Sınıf İnkılap Tarihi Dersdestek Yayıncılık Kitabı Sayfa 9


Soru : 1. Fransız İhtilali hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. 


Kısa Cevap : “Fransız İhtilali hakkında bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Fransız İhtilali’nin Bir ismi Fransız devrimidir. Fransa’da 1789’da başlayan ve 1799’da sona eren sosyal ve politik gelişmelere verilen isimdir.

Bu Etiler kısmen de olsa Napolyon ile devam ettirilmiştir. Bu ülkeler sonucu Fransa imparatorluğu devrilmiş yerine Fransa Cumhuriyeti kurulmuştur.

7 yıl süren Amerika bağımsızlık savaşı sonrasında Fransa yönetimi oldukça borçlanmış ve finansal durumu düzeltmek için ağır vergiler getirmişti. Tarımdaki üretim yetersizliği ve aydınlanma çağı ile beraber gelen değişiklik talepleri toplantılara sebep oldu.

Uzun süren ve büyük mücadelelerden sonra Fransa sömürgelerindeki klinik sisteme kaldırılmış, Fransız cumhuriyetçi takvimi kabul edilmiş, Fransa’daki Hristiyanlaşma süreci durdurulmuş ve yeni kurulan Cumhuriyet sınır güvenliği konusunda ciddi tedbirler alınmıştır.

Fransız ihtilali ile beraber feodal sisteme son verilmiş bir de özgürlüğü kavramı ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar sadece Fransızları değil tüm insanlığı etkilemiştir. Cumhuriyetlerin ve demokrasinin yükselişe geçtiği çağ başlamış oldu.


Soru : 2. Mustafa Kemal’in çocukluk dönemine ait bir anısını öğrenerek sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.


Kısa Cevap : “Mustafa Kemal’in çocukluk dönemine ait bir anısını öğrenerek sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Mustafa Kemal Atatürk bir anısını şöyle anlatır;

Ortaokulda en çok matematiğe ilgi duydum. Az zamanda bize bu dersi veren öğretmen kadar, belki de daha çok bilgi sahibi oldum. Derslerin üstünde işlerle ilgileniyordum. Yazılı sorular yazıyordum, matematik öğretmeni de yazılı olarak cevap veriyordu. Öğretmenimin ismi Mustafa idi. Bir gün bana dedi ki; “Oğlum, senin de ismin Mustafa benim de. Bu böyle olmayacak. Arada bir fark bulunmalı, bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun!” O zamandan beri adım gerçekten Mustafa Kemal kaldı.

Mustafa Kemal Atatürk, Şemsi Paşa medresesinde beden eğitimi dersini çok severmiş. Günlerden bir gün beden eğitim dersinde koşu yarışması düzenlenmiş. İki tur sürecek yarışa önde başlayan Atatürk, ilk turu önde tamamlamış ve ikinci tura başlamış. Tam hızla koşarken yolun kenarında bir kuş yavrusu görmüş. Onun tehlikede olduğunu düşünüp, yarışı bırakmış ve onu eline alıp yürümeye başlamış. Bu sırada arkasından gelen öğrenci onu geçmiş. Birinci olan öğrenci Mustafa’nın neden birinci olamadığını öğretmenine anlatmış. Bunu öğrenen öğretmeni Atatürk’e birinciliği vermiş.


Soru : 3. Mustafa Kemal’in fikirlerinin oluşumunda hangi kişilerin ve olayların rol oynamış olabileceği konusundaki düşüncelerinizi belirtiniz.


Kısa Cevap : “Mustafa Kemal’in fikirlerinin oluşumunda hangi kişilerin ve olayların rol oynamış olabileceği konusundaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Mustafa Kemal’in fikirlerinin oluşumunda nu büyüten annesi, halası, öğretmenleri Birgül arkadaşları, okumuş olduğu şiir kitapları ve diğer kitaplar Birgül Fransız ihtilali ve o zamanlar insanların içinde uyanmış olan düşünce akımları etkili olmuş olabilir.

Çünkü insanlar yaşamış oldukları aileden ve yaşamış oldukları çevreden etkilenir hayatlarını ona göre kurarlar.


Soru : 4. Mustafa Kemal’in vatan ve millet sevgisini gösteren örnekler vermeye çalışınız.


Kısa Cevap : “Mustafa Kemal’in vatan ve millet sevgisini gösteren örnekler vermeye çalışınız.” ile ilgili kısa cevabı için tıklayınız.

Uzun Cevap :

Atatürk Bursa’ya geliyordu. Kalabalık bir halk topluluğu onu beklemekteydi. Kalabalığın içinden bir kadının Atatürk’e yaklaştığı görüldü. Zayıf kadın Ata’nın yolunu keserek titrek bir sesle: ” beni tanıdın mı oğul? Dedi. Ben sizin selanik’te komşunuzdum. Bir oğlum var Demir yollarına girmek istiyor. Siz onu alsınlar dediniz fakat müdür dinlemedi oğlum işe alınmadı Bir kere de siz söyleseniz “dedi.
– Oğlunu almadılar mı? dedi. Ben salık verdiğim halde mi almadılar? Ne kadar iyi olmuş… Çok iyi yapmışlar… İşte Cumhuriyet böyle anlaşılacak…
Kadın kalabalığın içinde kaybolmuştu. Ve Atatürk adeta kendinden geçercesine dolu bir sesle:
– İşte Cumhuriyetten beklediğimiz sonuç… diyordu.

…Atatürk’e bir yabancı gazetede (sokak çocuğu ve zalim) diye yazılar yazmıştı.
– Bana sokak çocuğu diye yazmış… Ben pek küçük yaşta yatılı bir öğrenci olarak okullara girmedim. İdadi’den Harp Okulu’na, oradan da orduya hizmete gittim. Sorarım sizlere, benim sokakta oynamaya vaktim mi vardı? Bana (zalim) diyormuş… Ben eğer bu vatana ihanet eden birkaç adamı mahkemeye vererek, kanun çerçevesinde bu adamlar cezalarını buldularsa, benim onlara karşı sevgimden ziyade, Türk milletine sevgim daha büyüktür… Bu nedenle Türk milletine onların zararlı vücutlarını feda ettim…” demişlerdir.

atanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.

Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür.
Vatan sevgisi, ruhları kirden kurtaran en kuvvetli rüzgardır.
Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır.
Bizim milletimiz vatanı için, özgürlüğü ve egemenliği için özverili bir halktır; bunu kanıtladı.
Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.
Millet sevgisi kadar büyük mükafat yoktur.
Yurtta sulh, cihanda sulh.
Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer bir vatandır.
Milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Sayfa 9 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!