8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 10-11-12-13-14-15-16-17. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 10-11-12-13-14-15-16-17. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Çocukluk ve Gençlik Yılları Cevapları Sayfa 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17


Peygamberimizin Çocukluk ve Gençlik Yılları Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 10 Cevapları

Soru : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesi ve çocukluk dönemi hakkında neler biliyorsunuz?


Cevap : peygamber efendimiz doğmadan önce babasını doğduktan sonra altı yaşında ise ananesi kaybetmiştir. Dedesi sekiz yaşına kadar bakmış o da vefat edince amcası Ebu Talip bakmaya başlamıştır.  Amcasının yanında da yirmi beş yaşına kadar kalmıştır.


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 17 Cevapları

İslam öncesi Arap toplumunda kız çocukları değersiz kabul ediliyordu. Hatta bazı vicdansız aileler kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyordu. Bu konuda Kur’an’da şöyle buyrulur:

“Onlardan birine kız müjdelendiği zaman öfkelenmiş olarak yüzü kapkara kesilir. Kendisine verilen müjdenin kötülüğünden dolayı kavminden gizlenir. Onu, aşağılık duygusu içinde yanında mı tutsun, yoksa toprağa mı gömsün! Bakın ki verdikleri hüküm ne kadar kötüdür!”

(Nahl suresi, 58-59. ayetler.)

Soru : Yukarıdaki ayet, Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarında Arap Yarımadası’nda yaşanan olumsuzluklar hakkında sizlere neler düşündürmektedir? Sınıfınızda yorumlayınız.


Cevap : Peygamber efendimizin doğduğu yıllarda yani Arapların bulunduğu dönem  cahiliye dönemi olarak adlandırılmaktadır. Yaptıkları bir sürü yanlış davranış bulunmaktadır. Peygamber efendimiz bu insanların yaptıklarına uymamış ve doğru yoldan gitmeye devam etmiştir. Bundan dolayı peygamber efendimize peygamberlik verildiğinde bunun önüne geçmeye çalışmıştır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 10-11-12-13-14-15-16-17. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in hayatını öğrendiğimiz zaman öncelikle çocukluk döneminde ve gençlik döneminde yaşamış olduğu zorlukları ve yaşamış olduğu mücadeleleri sabrı hoşgörülü ve adaletli gözlemlemek ve görmek bize hem mutlu hem de sabırlı birer Müslüman yapar. Çünkü peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem küçük yaştan itibaren yetim ve öksüz kalmış daha sonra ona bakan ve büyüten amcasını ve dedesinden kaybeden Ayrıca peygamber olduktan sonra birçok mücadeleleri Müslümanın yayılması için birçok sorunlarla karşı karşıya kalmasına rağmen sabırlı bir şekilde bunu çözmeyi Başaran adaleti bir peygamberdir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak