8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 88. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 88. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 88


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 88 Cevapları

Soru : İnsanın, Allah’ın (c.c.) en güzel şekilde yarattığı tabiata (çevreye) karşı ne gibi sorumlulukları vardır? Sınıfınızda tartışınız. 


Cevap :

Çevrede her şeye karşı havaya, suya, toprağa karşı sorumluluklarımız vardır. verdiğimiz zararlar tek bizleri değil diğer canlıları da etkilemektedir.

Çevreyi her zaman temiz tutmalı, zararlı olan maddeleri kullanmamalıyız. Ağaç dikimi yapmamız gerekir. Mümkün olmadıkça ağaçları kesmememiz gerekir. Bu sayede daha temiz bir çevre bırakmış oluruz. Bu çevrenin kirliliğinden hem bizler hem de diğer canlılar etkilenmektedir. Bundan dolayı temiz çevreye destek olmalıyız.


“Birinizin elinde bir hurma fidanı varsa kıyamet kopuyor olsa bile derhâl onu diksin.” Ahmed bin Hanbel, Müsned, C 3, s.184

Soru : Yukarıdaki hadisten ne gibi ilke ve mesajlar çıkarılabilir? Arkadaşlarınızla yorumlayınız. Çıkardığınız sonuçları maddeler hâlinde listeleyiniz.


Cevap :

  • Ağaç dikimi yapmamız gerekir
  • Temiz çevre için doğayı kirletmememiz gerekir.
  • Kirleten kişileri uyarmamız gerekir.
  • Ağaç kesmekten kaçınmamız gerekir.

 


Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 88. Sayfa Cevapları Tutku Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bir insanın yapması gereken ve çevresine karşı görevleri olarak sayılan çevreyi kirletmemek çevrede bulunan canlılara zarar vermemek çevrede bulunan komşularımıza ve aile bireyleri mize karşı saygısız ve usulsüz davranışlardan kaçınmak Ayrıca toplu taşıma araçlarının ve toplu kullanım alanlarını düzgün ve tertipli bir şekilde kullanarak zarar vermemek gibi birçok vazifemiz bulunduğunu biliyoruz. Ayrıca çevremizi bolca ağaç dikmek çevremizde bulunan evcil hayvanlara ve sokak hayvanlarından merhametli ve şefkatli davranmak onların doğal yapılarını ve yuvalarını bozma bak Müslümanların yapması gereken örnek davranışlar arasında yer almaktadır. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hayvanları çok sever çevreyi kirletmez ve çevrenin temizliği ve bakımı için özen gösteren bir peygamberdi.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak