8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 94-95-96-97-98. Sayfa Cevapları Meb Yayınları | Forum Sayfa Cevapları

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 94-95-96-97-98. Sayfa Cevapları Meb Yayınları


Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Affedici Olması Cevapları Sayfa 94, 95, 96, 97, 98


Peygamberimizin Affedici Olması Metni Cevapları


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 94 Cevapları

Soru : Peygamberimizin (s.a.v.) Tâif ’te yaşadığına benzer bir olayla karşılaşsanız neler hissederdiniz? Duygularınızı yazınız. 


Cevap : Çok kötü hissederim .Çünkü ben güzellikleri, iyiliği anlatmak için onlara İslam dinini anlatmak için gidip onların bana kötü muamelelerde bulunmaları çok üzer ve kötü hissederim.


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 95 Cevapları

Tuğçe Öğretmen, Peygamberimizin (s.a.v.) afediciliği hakkında şu olayı anlattı. Yemame’nin lideri Sümâme b. Üsâl Müslüman olunca Mekke müşrikleriyle olan ticari ilişkisini kesmişti. Hâlbuki Mekkeli müşrikler her türlü erzak ve ihtiyaçlarını hep Yemame’den alırdı. Açlık ve kıtlığa maruz kalan Mekkeliler afediciliğini bildikleri Hz. Peygambere (s.a.v.) müracaat ettiler. Allah Resulü (s.a.v.), Sümâme’ye (r.a.) mektup yazarak ticaretine devam etmesini söyledi. (İbn Abdilberr, el-İstîâb, C 1, s. 214-215.)

Soru : Siz de affetme ile ilgili bir anınızı yazınız.


Cevap :  Arkadaşımla bir konu da tartışmıştık o da bana yalan söyledi. Daha sonra neden yalan söylediğini anlatıp özür diledi bende özrünü kabul edip onu affettim.


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 97 Cevapları

Ebû Abdullah el-Cedelî (r.a.) şöyle demiştir:

“Hz. Aişe’ye Allah Resulü’nün (s.a.v.) ahlakını sordum. Şöyle dedi: ‘O, kötü sözlü ve çirkin ağızlı değildi. Çarşı pazarda bağırıp çağırmaz, kötülüğe kötülükle karşılık vermez; bağışlar ve hoşgörürdü.’” (Tirmizî, Birr, 69.)

Soru : Hadis-i şerife göre Peygamberimizin (s.a.v.) kişilik özelliklerini yazınız. 


Cevap : Peygamber efendimiz her zaman dürüst, affedici ve hoşgörülü bir insan olmuştur. Kötü sözden kaçınmış kimsenin kalbini kırmamıştır.


8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 98 Cevapları

Peygamberimiz (s.a.v.) hayatı boyunca insanlara karşı yumuşak davranmış, bizlere bu konuda güzel örnek olmuştur. Yüce Rabb’imiz Kur’an-ı Kerim’de onun yumuşak huyluluğu hakkında “O vakit Allah’tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları afet, bağışlanmaları için dua et.” (Âl-i İmrân suresi, 159. ayet.) buyurmuştur. Bu ayetle insanları kazanmada, birlik ve beraberlikte affedici olmanın çok önemli olduğu bizlere vurgulanmıştır.

Soru : Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) insanlara karşı merhametli davranması İslam’ın yayılmasına nasıl katkı sağlamıştır? Düşüncelerinizi yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap : Peygamber efendimiz İslam’ı yayarken her zaman hoşgörülü olmuş, insanlar kendine kötü söz söylese bile o kötülükle karşılık vermemiştir. Bundan dolayı insanların dikkatini çekmiş ve bu iyiliği görebilen insanlar İslam dinini merak edip öğrenmişlerdir. Peygamber efendimiz İslam dinini yayma konusunda hoşgörülü ve iyi olmasından kaynaklı dinimizi yayabilmiştir.


Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 94-95-96-97-98. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak