8. Sınıf Türkçe Canberra (Kanberra) Okuma Metni Cevapları


Türkçe Öğretmeni

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Canberra (Kanberra) Okuma Metni Cevapları Sayfa 246, 247


Canberra (Kanberra) Okuma Metni Cevapları


8. Sınıf Türkçe Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 246 Cevapları

Avustralya’nın başkenti Canberra’ya gidiyoruz. Canberra, altmış yıl önce kurulmuş yepyeni birkent. Kent planı yarışma sonucunda saptanmış. Kent planı yapılırken bitki örtüsü de hesaba katılmış.Hatta binalar, yollar yapılmadan ağaçlar dikilmeye başlanmış. Rehberin dediğine göre buraya 1912ile 1930 yılları arasında altı bin ağaç dikilmiş. Bu yüzden Canberra, büyük bir park içine kurulmuşörnek bir kent görünümünde.Canberra’nın yolları, binaları öylesine düzenli ve uyumlu ki! Trafik burada da sağdan işliyor. Rehberimiz, Canberra’da hava kirliliği bulunmadığını övünerek söylüyor.
Bu güzel kentte, trafik kazası daçok seyrek görülüyor. Bu kazaları da kente gelen yabancılar yapıyor.Kenti otobüsle geziyoruz. Görülecek pek fazla ilginç müze, anıt yok. Parlamento binası çok görkemli, ilginç bir mimarisi var.Canberra’da yaşayan insanların çoğunluğu, devlet dairelerinde görevli. Canberra’daki ilginç yapılardan biri de Anzak Anıtı. Bu anıt bina, daha sonra ayrıntısıyla gezilecek. Canberra adı, yerlilerindilinden alınma. “Kabilelerin birleştiği, buluştuğu nokta” anlamına geliyor…Canberra’da büyük bir parka gidiyoruz. Parktaki gölün orta yerinden gökyüzüne direkt su fışkırtıyor. Daha, bu nedir, demeye kalmadan rehberimiz, otobüsten inmemizi istiyor. Parkın çimenlerineyayılıyoruz keyifle. Rehber anlatmaya başlıyor. Göğe fışkıran suyun hacmi altı tonmuş. Bu su, yüzyetmiş metre yüksekliğe fışkırıyor. Bu dev fıskiye, Kaptan Cook (Kuk)’un Avustralya kıtasına çıkışınıniki yüzüncü yılı anısına yapılmış.


Cevap : 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 246-247. Sayfa Cevapları Meb Yayınları konusunda siz değerli öğrencilerimiz için soru bulunmamaktadır. Okuma metnini bir iki defa okumanızı tavsiye ederiz. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

8. Sınıf Türkçe Canberra (Kanberra) Okuma Metni Cevapları

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
8. Sınıf Türkçe ders kitabında yer alan okuma metninde ve araştırmak istediğimiz bu konuda Avusturya'da bulunan kambera şehrinin detaylarını ve kuruluş serüvenini daha yakın bir şekilde inceleyip öğrenmiş oldum. Türkçedeki vermiş olduğunuz bilgileri ve sorulara vermiş olduğunuz cevapları çok beğeniyorum ödevlerimi yaparken takıldığım veya doğru yapmadığım birçok yeri sizin sayenizde rahat bir şekilde kavrayarak defterime geçirebiliyor um. Cevap ver ve bilgileri için çok çok teşekkür etmek isterim.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!