8. Sınıf Türkçe

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 192-194-195-196-197-198-199 Cevapları MEB Yayınları

Göster

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bir Fincan Kahve Metni Cevapları Sayfa 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199


Bir Fincan Kahve Metni Etkinlik Cevapları


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları


Hazırlık Çalışmaları


1. Kültürümüzde misafire ikramda bulunmak sizce neden önemlidir?


Cevap: Kültürümüzde misafire ikramda bulunmak sizce neden önemlidir?
Türkler Orta Asya dan itibaren göçebe yaşayan insanlardır. Evlerine veya çadırlarına bir misafir geldiğinde, yiyeceğini, içeceğini evini paylaşmasını bilen, misafirine önem veren onlara bolca ikramlarda bulunan insanlardır.
Bu kültür yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelmiş, Türk kültürünün önemli parçalarından olmuştur. Kültürümüzde misafire ikramda bulunmak önemlidir. Türk misafirperverliği konuk ağırlamayı erdem olarak, ibadet olarak görmüştür. Misafire ikramda bulunan, nazik davranan, seven, misafire evini açan fedakarlık yapan bu davranışları şerefli ve onurlu bir davranış olarak kabul etmiştir. Bunun için Türk milleti misafirine her zaman güler yüzlü ve bolca ikramla karşılar.


2. Kahve içmenin kültürümüzdeki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz? Anlatınız.


Cevap: Kahve içmenin kültürümüzdeki yeri hakkında ne düşünüyorsunuz? Anlatınız.
Türk kültüründe kahvenin önemli bir yeri bulunmaktadır. Türk toplumunda özellikle aileler tarafından ve de Türk toplumunun Her bir üyesi tarafından kahve gün içerisinde sürekli tüketilir.
Türk geleneğinin bir parçası olan kahve Türk hayat tarzımın sembolüdür. Türk toplumu tarafından kültür mirasının bir parçası olarak görünüp, kültürler arası severler tarafından paylaşılmaktadır. 16.yy dan itibaren Türk toplumuna giren, bu tarihten itibaren kahvehaneler en küçük yerleşim yerlerine bile açılmıştır.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 194 Cevapları


1. ETKİNLİK


Soru : Sözcük ve sözcük gruplarını, verilen anlamlarla eşleştiriniz.


(1.yâren-2.pirinç-3.tiryaki-4.türüm türüm tütmek-5.töre-6.beyit-7.kallavi-8.ehlikeyif)


 • (2) Bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkte bir alaşım.
 • (7) Çok iri, kocaman.
 • (4) Çevreye güzel kokular yayılmak.
 • (6) Çift dizeli olarak düzenlenen bir koşuğun her dize çifti.
 • (8) Rahatına düşkün kimse, keyif sahibi.
 • (3) Bir şeye çok alışmış, kendine huy edinmiş.
 • (1) Arkadaş, yakın dost.
 • (5) Bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kuralların, görenek ve geleneklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tutulan yolların bütünü, âdet.

2. ETKİNLİK


“Bir Fincan Kahve” metninden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.


1. Yazara göre acı bir kahve neyin başlangıcıdır?


Cevap: Yıllar yılı sürecek yakın bir dostluğun başlangıcıdır.


2. Kahvenin Anadolu’da yaygınlaşması nasıl gerçekleşmiştir? Açıklayınız.


Cevap: Kanuni Sultan Süleyman devrinde, Yemen’den ilk olarak İstanbul’a getirilmiş, tüccarlar vasıtasıyla Anadolu’ya yayılmıştır.


3. “Ehlikeyfin keyfini kim yeniler, kim tazeler? / Taze elden, taze pişmiş, taze kahve tazeler.” dizelerinde kahvenin ikramıyla ilgili hangi özelliğe değinilmiştir? Belirtiniz.


Cevap: Kahvenin taze olarak ikram edilmesi gerektiğine değinilmiştir.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 195 Cevapları


4. “Gönül ne kahve ister, ne kahvehane / Gönül sohbet ister, kahve bahane.” dizeleriyle ne anlatılmak istenmiştir?


Cevap: “Gönül ne kahve ister, ne kahvehane / Gönül sohbet ister, kahve bahane.” dizeleriyle ne anlatılmak istenmiştir?
Gönül ne kahve ister, ne kahvehane Gönül sohbet ister, kahve bahane. Sözünü şu şekilde açıklayabiliriz. Kahve ilk olarak 16.yy da Türk kültürüne girmeye başlamıştır.
İlk zamanlarda camiler ve ibadethanelerinin çevrelerine kurulmuştur. Camiye giden insanlar namaz vaktini beklerken gelen insanlarla tanışır, buralarda konuşur, sohbet etme imkanı bulurlardı. Zaman içerisinde kahvehaneler insanların birbirleri ile gündem hakkında konuştukları, tartıştıkları yerler haline gelmiştir. Buralarda uzaklardan gelip geçen insanlarla tanışarak sözlü bilgilenme kaynağı olarak ortaya çıkmıştır.
Kahvehanelere gelen insanlar kahve içmekten çok sohbet etmek amacı ile gelmeye başlamış, bu sayede kahveler eşliğinde sohbet ortamları oluşmaya başlamıştır.


5. Yakın çevrenizde, kahve içmeyle ilgili gözlemleriniz nelerdir? Anlatınız.


Cevap: Yakın çevrenizde, kahve içmeyle ilgili gözlemleriniz nelerdir? Anlatınız.
Etrafımızdaki insanlar sohbet etmek için veya bir misafir geldiğinde ilk ikram olarak kahve misafire sunulur. Kahve Türk kültüründe önemli bir yere sahip olduğu kadar dünya kültürünüzde de kahve üzerine kurulmuş büyük kafeler sayesinde önemli bir yere sahiptir.
Türk kültürüne 16.yy dan itibaren girmesiyle birlikte kahvehanelerin kurulmasıyla insanların bir araya geldiği, sohbet ettiği sohbet sırasında kahve tükettikleri sohbete eşlik eden bir içecek haline gelmiştir. Misafirperver  Türk kültürü doğal olarak kahve ile misafir ağırlamayı gelenek haline getirmiştir. Özellikle kahve yanında tüketilen lokum, cezerye, çikolata da modern kültürün kahveyle buluşmasının bir sonucu haline gelmiştir.


6. Kahve gibi geleneksel başka içeceklerimiz var mıdır? Varsa örnek veriniz.


Cevap: Kahve gibi geleneksel başka içeceklerimiz var mıdır? Varsa örnek veriniz.
Geleneksel Türk içeceklerine baktığımız zaman Türk kültürü Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar birçok coğrafya üzerinde bulunmuş Osmanlı döneminde üç kıtada hüküm sürmüş ve de çok kültürlü bir millet haline gelmiştir. Bu dönemde bir çok millet ile etkileşim içerisine giren Türk milleti kültür olarak geniş bir yeme içme kültürüne sahiptir.
Türk mutfağı özellikle son yıllarda çok ilgi gören bir değerdir. Bunun yanı sıra Osmanlı döneminden kalan şerbetler, bitkisel çaylar, kahve gibi çok çeşitli sıcak içecek yelpazesine sahiptir. Günümüzde Türk kültüründe en çok kullanılan geleneksek içeceklerin başında Türk kahvesi gelir. Türk kahvesinin dışında Türk çayı Türklerin severek tükettiği ve dünya da en çok tüketen ülke olmamızı sağlayan içecektir.
Ayrıca bitkisel çaylardan ıhlamur, adaçayı birçok yöremizde sıcak olarak tüketilen tarçın kışın soğuk günlerde sıcak olarak tüketilen sahlep, türklerin koyu, sıyı, tatlımsı, mayhoş tadı olan Selçuklu zamanından beri Türk kültünün bir parçası olan boza içilir. Ayrıca tüm dünyada bir Türk ürünü olduğu bilinen yoğurttan yapılan ayranda milli içeceğimizdir.


7. Günümüzde en çok tüketilen içecekler nelerdir?


Cevap: Günümüzde en çok tüketilen içecekler nelerdir?
Değişen dünya kültürü ile farklı toplumların ve farklı kültürlerin ortak alanda birleştikleri, gün içerisinde tükettikleri içeceklere baktığımızda tüm dünyada kullanılan içecekler bulunmaktadır.
Özellikle son yıllarda kahve Kültürü üzerine kurulmuş, büyük kafe markaları kültürünün oluşmasıyla birinci sırada kahve tüketimi bulunmaktadır. Kahvenin birçok şekli yapılmakta ve içilmektedir. Sütlü, çikolatalı, sade, İtalyan tarzı kahveler, Türk kahvesi gibi geniş bir yelpazesi bulunan kahve insanların güne başladıkları andan itibaren ilk içtikleri içeceklerdir.
İkinci sırada ise gazlı içecekler bulunur. İki dünya devinin yönettiği bu piyasadaki içecekleri günlük hayatımızda, yemeklerde ve serinlemek için pasta veya tatlıların yanında tüketilen bu içecek tüm dünyada sevilen içeceklerdir.
Üçüncü sırada ise İngiltere, Çin gibi ülkelerin kültürünün başında bulunan çay gelmektedir. Çay tüketimi kahvaltıda başlayarak beş çaylarına kadar moda haline gelmiş, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar değerini hiç kaybetmemiş bir içecektir.
Dördüncü sırada ise alkollü içecekler bulunur. Özellikle Danimarka, Almanya gibi ülkelerde insanlar tarafından günlük hayat içerisinde sıklıkla tüketilir.


3. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki cümleleri koşul-sonuç ilişkisine göre “Bir Fincan Kahve” metninden tamamlayınız.


Cevap:

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 192-194-195-196-197-198-199 Cevapları MEB Yayınları
“8. Sınıf Türkçe Kitabı 192-193-194-195-196-197-198-199. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 196 Cevapları


4. ETKİNLİK


Soru : Derse hazırlık bölümünde araştırdığınız kahve üretimi aşamalarını görsellerden de yararlanarak maddeler hâlinde yazınız.


Cevap:

 1. Aşama: Kahve Ekimi
 2. Aşama: Kahve Hasadı
 3. Aşama: Kahve Meyvesinin İşlenmesi
 4. Aşama: Çekirdekleri Kurutma
 5. Aşama: Kabuk Ayıklama
 6. Aşama: Tadım
 7. Aşama: Kavurma
 8. Aşama: Öğütme
 9. Aşama: Pişirme

8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 197 Cevapları


5. ETKİNLİK


Soru : Derse hazırlık bölümünde yaptığınız araştırmayı sununuz.


Cevap: UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 17 adet varlığımızdan bir tanesini araştırınız.
UNESCO kültür mirasında yer alan Çatalhöyük kenti günümüzde Konya ilinin Çumra ilçesinde yer aldığı ifade edilmekte beraber 1958 tarihinde Arkeologlar tarafından keşfedilmiştir.
Çeşitli aralıklarla yapılmış olan bilimsel araştırmalar ve kazılar ile birlikte günümüzde kapsamlı olarak çatalhöyük’te kazılar ve araştırmalar devam etmektedir. Olağandışı sanatıyla hayranlık uyandırmış olan Çatalhöyük ilk buluntular milattan önce 7400 yıllarını işaret etmektedir.
Kent medeniyetlerin ve Ziraat’in temeli ve uluslararası anahtar olarak tanınmaktadır Çatalhöyük Neolitik yerleşim tarzı ve kent planlaması eşliğinde idealerinin yansıttığını inanılmaktadır.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 198 Cevapları


6. ETKİNLİK


Soru : Aşağıda verilen cümleleri yüklemin yeri bakımından değerlendirip ilgili kutucuğu işaretleyiniz.


Cevap:

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 192-194-195-196-197-198-199 Cevapları MEB Yayınları
“8. Sınıf Türkçe Kitabı 192-193-194-195-196-197-198-199. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

7. ETKİNLİK


a) Millî kültürümüzde önemli bir yeri olan ebru sanatını öğrenmek için kursa katılmak istiyorsunuz ve bununla ilgili bir araştırma yapıyorsunuz. İnternet üzerinden yaptığınız araştırmada karşınıza aşağıdaki forum çıktı. Forumda yer alan metni okuyunuz. Ardından yönergeye göre boş bölümündeki etkinliği yapınız.


Cevap:
Merhaba, ebru kursuna katılmak istiyorum ama nereye ve nasıl başvuracağımı bilemiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba Umay. Ben de araştırdım. Halk eğitim merkezleri yeterli oranda başvuru olursa istenilen kursu açıyor.
Bulunduğun ilin / ilçenin halk eğitim merkezine giderek gerekli formları doldurman yeterli.
Verdiğiniz bilgiler işimi çok kolaylaştırdı. Teşekkür ederim.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 199 Cevapları


b) Forum yazısından edindiğiniz bilgilerden hareketle aşağıdaki formu doldurunuz.


Cevap: Bu bilgilerinize göre formu siz doldurabilirsiniz.


Gelecek Derse Hazırlık


Soru : Yörenizdeki yer adları ile ilgili efsaneleri araştırınız.


Cevap: Yörenizdeki yer adları ile ilgili efsaneleri araştırınız.
İstanbul’da yer alan Yerebatan Sarnıcı’nın Efsanesi 532 yılında 1 cüz için yan tarafından 600 yılda yapılmış olan Yerebatan Sarnıcı İstanbul’da bulunan en büyük Sarnıç indiğimiz sırada dünyadan kopan ayrılırken huzur Sessizlik ve biraz da ürperti vermektedir.
Bir Efsaneye göre Medusa Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının dışı canavarı olarak 3 gorgana’dan biridir. Bu üç kız kardeşten yılan başlı olan Medusa kendisine bakan canlıları taşa çevirme gücüne sahipti.
Bir görüşe göre o dönemde büyük yapılar ve özel yerleri korumak için gogona de seni ve heykelleri kullanırdı ve sanlıca medusa’nın başını konulması da bu yüzden olduğu ifade edilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Türk milletinin geleneği haline gelen Türk kahvesi gelen misafire ikram edilerek kırk yıl hatırı olduğu düşünülür.Türk kahvesi Türk milletinin genellikle kahvaltıdan sonra içtiği ve birçok faydası bulunan Türklerin çok sevdiği bir içecek olarak bilinir.Türk kahvesi Osmanlı döneminden bu yana bakır cezvede kaynatın olmaya başlamış ve Türk milletinin geleneği haline gelen bir içecek olmuştur

 2. Ülkemizin birçok bölgesinde misafirliğe gittiğimiz zaman öncelikle hoşgeldin hediyesi olarak bilinen geleneksel içeceklerimizden biri olan kahve ikram edilebilir. Osmanlı devleti zamanından beri geleneğimiz haline gelen kahvenin yanında lokum ikram etmek tatlı ikram etmek veya çikolata ikram etmek de sahip olduğumuz geleneksel adetlerden biri olarak sayılmaktadır. Dostlarımızla sevdiklerimizle içtiğimiz Bir kahvenin ve kahve eşliğinde yapılan sohbet sohbetlerin tadına doyum olmaz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.