Ders Notları

Acil durum denilince ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Acil durum denilince ne anlıyorsunuz? Açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Acil durum denilince ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Acil durum denince doğal afetleri, ev ve iş yerinde yaşanabilecek her türlü kaza ve yaralanma, kalp krizi ve trafik kazalarını anlıyorum.


“Acil durum denilince ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Acil durum denince yaşanabilecek ve acil müdahale edilmesi gereken doğal afetleri, ev ve iş yerinde yaşanabilecek her türlü kaza ve yaralanma, kalp krizi , beyin kanaması, yangın, yanma ve trafik kazalarını anlıyorum.

Can ve mal kaybının oluşabileceği, birden fazla kişinin olumsuz etkilendiği kazalar, afetler ve yaralanmalara acil durum denir.

Acil Durum ”Emergency” sözcüğünün Türkçesidir.

İşyerinin tamamında veya bir kısmında meydana gelebilecek yangın, patlama, tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanan yayılım, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren olaylar acil durum olarak değerlendirilir.

Acil durumlarda yapılacak harekeler can ve mal kaybı açısından çok önemlidir. Hızlı ve mantıklı hareket etmek gerekmektedir. Her acil durumda yapılması gereken önlemler vardır ki bunlar birbirinden farklıdır.

Acil durumlarda alınması gereken önlemleri bilmeli ve gerekli önlem ve tatbikatlara dikkat ederek herkesin bilinçlenmesini sağlamalıyız.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.