"Adak kurbanı" ne demektir? | Forum Sayfa Cevapları

“Adak kurbanı” ne demektir?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi “Adak kurbanı” ne demektir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Adak kurbanı” ne demektir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi bu adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, eşi, usûl ve fürûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları) yiyemeyeceği gibi, bunların dışında kalıp zengin olanlar da yiyemez (Zeylaî, Tebyîn, VI, 8; Bilmen, İlmihal, s. 304-305). Eğer kendisi veya bu sayılanlardan biri yerse, yenilen etin bedelini yoksullara verir (İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 199-203).


“Adak kurbanı” ne demektir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi bu adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak adayan kişinin bu adağını unutması üzerine manevi olarak ağırlık yapar. Yine adağını yapmayan kişinin getirdiği hediye etler de böyledir. Mademki bir verilmiş söz vardır , o halde hemen insanın o sözünü yerine getirmesi lazımdır.  ”Şu işim olursa kurban keseceğim, kan akıtacağım ” sözler kurban adamaktır. Adak yemine benzer. Onun için insanın ne adayacağına dikkat etmesi gerekir.Yapamayacağımız adakları söylememek gerektiği gibi adakta bulunduğumuz zamanda bu adakları hemen yerine getirmeliyiz. Çünkü ölüm insanın başına her an gelebilir ve bu adağımızdan ailemiz ve sevdiklerimiz tarafından bilinmeyebilir. Veya bilinse bile bunu kesmeye güçleri olmayabilir. Bu bizim borcumuz olduğu için bizim bunu ödememiz gerekirdi. O yüzden geciktirmeden ibadet yerine getirilmelidir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

“Adak kurbanı” ne demektir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!