Ders Notları

Adalet ve eşitlik kavramlarını açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Adalet ve eşitlik kavramlarını açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Adalet ve eşitlik kavramlarını açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Adalet : Yasalar çerçevesinde hak ve hukuka uygunluk anlamına gelen kelimeye Adalet denir.

Eşitlik : Yasalar karşısında toplumun her kesiminin yurttaşlar arasında hiçbir ayrım yapılmamasına eşitlik denir.


Adalet ve eşitlik kavramlarını açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Adalet : Vatandaşların hukuk çerçevesinde insanların haklarını gözetmeyen ve yerine getirmeye doğruluk ifadesine Adalet denir.

Eşitlik : Yasalar karşısında insanların toplumsal hak ve özgürlükleri bakımından yurttaşlar arasında din dil ırk mezhep ve ekonomik gibi birçok konu fark etmeden hiçbir ayrım bulunmaması durumuna eşitlik denir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Adalet denince aklımıza bir toplumda yaşayan insanların hak ve özgürlükleri defa dolanması hak ve özgürlüklerini tanınması bir toplumda özgür ve güvenilir bir şekilde yaşamasını sağlayan temel kuralları örnek olarak gösterilebilir im aynı şekilde eşekle giden insanların yemeğinde ayrımı yapmaksızın hak ve özgürlüklerinden farklı olmasını sağlayan temel ilkeler arasında yer alır. Eşitlik ve adaletin sağlanmadığı toplumda elbette ki insanlar huzurlu güvenilir mi mutlu olamazlar adalet ve eşitlik saygıyı hoşgörüyü yardımlaşmayı beraberinde getirir bir topluluğun olmazsa olması elbette ki saygı ve adalettir eşildiğini ise insanı Baba ayrım yapmaksızın tanınması gereken bütün hak ve özgürlükleri beraberinde getiren en temel haktır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.