Ders Notları

Adaletin olmadığı bir toplumda ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Adaletin olmadığı bir toplumda ne gibi sorunlar ortaya çıkar? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Adaletin olmadığı bir toplumda ne gibi sorunlar ortaya çıkar? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Adaletin olmadığı bir toplumda kişiler birbirleri arasında sürekli olarak çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalacakları ndan dolayı çatışmalar üzüntüler sıkıntılar meydana geleceğini ifade edebiliriz.


Adaletin olmadığı bir toplumda ne gibi sorunlar ortaya çıkar? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Adaletin olmadığı bir toplumda insanların birbiriyle çatışması birbirine karşı sevgi ve saygısını olmadığı sürekli olarak ben haklıyım düşüncesine sahip olan ve güçlü nün sürekli olarak zayıfın ezdiği bir sorunlar silsilesi ortaya çıktığını ifade edebiliriz.

İşte bu nedenle toplumun iyi bir şekilde idare edilmesi ve toplum mekanizmasını ilerleyebilmesi amacıyla adaletli ve anayasal düzende herkesin eşit bir şekilde yargılandığı bir düzene sahip olarak toplumun düzeninin sağlanması büyük önem ifade etmektedir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Adaletin olmadığı bir ortamda güven olmaz insanların temel hak ve özgürlükleri yeterince ve dengeli bir şekilde kullanılmayacak duruma düşer Ayrıca adaletli bir yönetim olmadığı zaman insanlar bağımsızlıklarını ve temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelir adaletin olmadığı bir durumlarda huzur mutluluk güvenilmez duygusu olmaz bununla beraber çeşitli ilişkilerimizde sorunlar yaşayabiliriz. Adaletli olmak ve adil olmak her zaman toplum içerisinde gerekli olan tüm işlevleri ve düzeni yerine getirmesine faydalı olan en önemli ahlaklı duygulardan biridir.

  2. Gül dedi ki:

    Adaletin olmadigi yerde herkes elini kolunu sallayarak hırsızlık her pisligi yapip elini kolunu sallayarak geziyor

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.