Ders Notları

Adelina’nın yaşadığı doğal ortamda görülen Akdeniz ikliminin özellikleri hakkında çıkarımlarda bulununuz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Adelina’nın yaşadığı doğal ortamda görülen Akdeniz ikliminin özellikleri hakkında çıkarımlarda bulununuz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Adelina İspanya’da yaşamaktadır. İspanya Türkiye gibi Üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadadır ve olduğu bölgede Akdeniz iklimi görülmektedir. Akdeniz iklimi bizim ülkemizde de görülmektedir.
Akdeniz ikliminin özellikleri yazları kurak ve sıcak Kışları ılıktır, güneş ışığından çok fazla yararlanabilirsiniz. kış aylarında kar ve don olayı çok nadiren görülür bizim ülkemizde de olduğu gibi deniz ve güneşin ülkesi olan İspanya’da Turizm gelişmiştir.
İnsanlar kalın giysilere ihtiyaç duymazlar güneşin ve sıcağın etkisi ile Akdeniz iklim özelliği görülen insan tipleri sıcakkanlı konuşkan sakin insanlardır. Bizim ülkemizdeki Akdeniz bölgesindeki insanımızın karakteristik özelliği ile İspanya’daki insan tipi birbirine yakındır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Akdeniz iklimi ülkemizde de yaşanan bir iklim çeşidi olarak gözlemlenebilir. Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak nemli geçmektedir. Genellikle kış aylarında kar yağmaz yağmurlu balık kızları vardır Akdeniz iklimi maki bitki örtüsüne sahiptir Akdeniz iklimi genellikle denize yakın kıyılarında nemin çok fazla yüksek olduğunu görebiliriz. Akdeniz Bölgesi’nin yaşayan illerimize örnek vermek istediğimiz zaman Hatay Mersin Adana Antakya Antalya gidiş şehirlerimiz örnek olarak verilebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.