Ahiliği ya da Lonca Teşkilatını tanıtıcı bir yazı yazınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ahiliği ya da Lonca Teşkilatını tanıtıcı bir yazı yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ahiliği ya da Lonca Teşkilatını tanıtıcı bir yazı yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Anadolu’da esnaf teşkilatının ismi Ahilik sistemidir. Ahilik Selçuklu döneminden Osmanlı dönemine kadar gelmiştir. Lonca sistemi ise Müslüman olmayan esnafına katıldığı üyelik şartları gevşetmiş, Ahilik teşkilatıdır. Lonca sisteminde kaliteyi fiyatlandırma devlet otoritesi yönetir.


Ahiliği ya da Lonca Teşkilatını tanıtıcı bir yazı yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Ahilik teşkilatı Hacı Bektaşi Velinin tavsiyesi ile Ahi Evran’a kurdurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayıp onlara ekonomik ve ahlaki yönden eğiten, yöneten, yetiştiren belli kuralları olan sisteme Ahilik sistemi denir.

Lonca teşkilatı ise Avrupa’daki ticaret sistemidir. Osmanlı döneminde uygulanmaya başlanmıştır. Ahilik ten farklı yönü ise Ahilik te sadece Müslüman olanlar bu teşkilata alınırken lonca sisteminde ise gayrimüslimlerde alınmıştır. Bu şekilde lonca teşkilatı kurulmuştur.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Ahiliği ya da Lonca Teşkilatını tanıtıcı bir yazı yazınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Ahilik ve lonca sistemi Osmanlı devleti zamanında genellikle esnafların aktif bir şekilde insan yetiştirmek ahlaki değerleri yaşatmak ve yardımlaşmak amacıyla kurmuş oldukları derneklere örnek olarak verilebilmektedir ahilik ve lonca sistemi hakkında verdiğiniz bilgileri ve verdiğiniz örnekleri çok beğendim ödevlerimi yaparken bu bilgilerden yararlanarak ödevlerimi doğru ve hızlı bir şekilde yaptım bütün bu konulardaki cevaplar ve diğer bilmediğim konulardaki cevapları araştırırken sizin sayfanızda açıyor ve en kısa ve en güzel şekilde cevaplarımı bulabiliyorum
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!