Aile büyüklerinizden kültürümüze ait farklı bir yemeğin yapılışını öğreniniz. | Forum Sayfa Cevapları

Aile büyüklerinizden kültürümüze ait farklı bir yemeğin yapılışını öğreniniz.


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Aile büyüklerinizden kültürümüze ait farklı bir yemeğin yapılışını öğreniniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Aile büyüklerinizden kültürümüze ait farklı bir yemeğin yapılışını öğreniniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Bizim ailemizde ismi maklube olan farklı bir yemek yapılır. Bu yemekte pirinç, patlıcan, domates, biber, tavuk veya kırmızı et kullanılır. patlıcan, patates , biber tavuk kızartılır daha sonra bir tencereye konur ve üzerine pirinç konur ve pişirilir.


Aile büyüklerinizden kültürümüze ait farklı bir yemeğin yapılışını öğreniniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Kültürümüzde çok farklı yemekler var. Her yörenin yemekleri birbirinden çok farklı özelliklere sahip. Her kişi hangi yörede büyüdü ise o yörenin yemeklerini sever. Hatay mutfağı, Karadeniz mutfağı gibi her ilin kendine has yemek zevkleri vardır. Orada çıkan sebzelere göre şekillenen bu yemekler farklı şehirlerde de yapılsa da en hasını o yörenin insanları yapmaktadır.   Bunlardan bir tanesi de marul sarmasıdır. Bu dolma diğer dolmalar gibi hazırlanır. İçerisine pirinç , bulgur, domates, tuz, baharatlar konur . Marul biraz haşlanır ve iç harcı ile beraber sarılır ve tencereye dizilir. Daha sonra üzerine  su ilave edilerek pişirilir.

Hatay yöresine ait yumurta öncesi de yöresel yemeklerimizdendir. Bu önce  farklı sebzelerden de yapılabilir. Diğer bir ismi ise mücverdir. İçerisine yumurta, yeşil soğan, sarımsak, pul biber, taze nane ve maydanoz koyularak yapılır. Bu malzemeler ince ince doğranır ve yumurta ile karıştırılır. Tavaya konan yağda altı üstü kızarana kadar pişirilir. Çayın yanına veya yemek olarak da tüketilebilir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Aile büyüklerinizden kültürümüze ait farklı bir yemeğin yapılışını öğreniniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak