Ders Notları

Aile büyüklerinizden yardım alarak yazılı olmayan kurallardan zaman içinde değişenlere örnek veriniz.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Aile büyüklerinizden yardım alarak yazılı olmayan kurallardan zaman içinde değişenlere örnek veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Aile büyüklerinizden yardım alarak yazılı olmayan kurallardan zaman içinde değişenlere örnek veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Aile büyüklerimize sorduğumuzda yazılı olmayan kurallar zaman içerisinde esneklik gösterse de bu yazılı olmayan kurallar nesilden nesile aktarılarak bozulmadığını ve günümüze kadar gelerek toplumun düzenini sağladığını ifade edebiliriz.


Aile büyüklerinizden yardım alarak yazılı olmayan kurallardan zaman içinde değişenlere örnek veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Aile büyüklerimize sorduğumuz zaman yazılı olmayan kurallar Geçmiş dönemde aşırı derecede sıkı ve yaptığımı yüksek olan kurallar olmasına rağmen günümüzde bu etkinliğini kaybetmiştir.

Buna Örnek vermek gerekirse Eski dönemlerde kıyafetle ilgili problemler aşırı derecede savunurken günümüzde kıyafetle ilgili esnemeler meydana gelmiştir.

Eski dönemlerde kız çocuğuna verilen değerin atılması ve kız çocuğunun eğitim-öğretim görmemesi gibi kurallar ortadan kalkmış ve günümüzde en fazla kız çocuklarına önem verildiğini ifade edebiliriz.

Geçmiş dönemlerde kadının yönetimde söz sahibi olmaması süreci yıkılarak kadınların daha fazla yönetimi etki ettiğini de ifade edebiliriz.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ailenizden yardım alarak yazılı olmayan kurallara örnek aldığımız zaman öncelikle aile büyüklerimizden öğrendiğimiz ahlaki davranışlar örnek olarak verilmektedir. Bunlar arasında elbette ki anne ve babamıza saygılı olmak akrabalarımıza saygılı olmak küçüklerimize sevgi ile ve merhamet ile yaklaşmak yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmek yaşlılara her zaman yardımlarda bulunmak elbetteki ihtiyaç sahibi olan özel gereksinimli arkadaşlarımıza ve akrabalarımıza maddi manevi destek olmak sevdiğimiz insanları ziyaret etmek elbette ki akrabalarımıza ve komşularımıza saygılı ve edepli bir şekilde yaklaşmak örnek olarak verilebilir Ayrıca yazılı olmayan kurallar arasında insanın ahlakını benimseten sofra adabı evde bulunan sorumluluklarımız ve özelliklerimiz okuldaki arkadaşlarımıza yaklaşımımız oyun oynarken adaletli ve saygılı olmamız gibi temel kavramları da büyüklerimizden öğrenerek yazılı olmayan kurallarının hayatımızı ne kadar etkilediğini yakın bir şekilde öğrendik.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.