Ders Notları

Aile büyüklerinizin çocukluk dönemlerinin özellikleri ile sizin çocukluk döneminizin özelliklerini karşılaştırdığınızda neler dikkatinizi çekiyor?

3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Aile büyüklerinizin çocukluk dönemlerinin özellikleri ile sizin çocukluk döneminizin özelliklerini karşılaştırdığınızda neler dikkatinizi çekiyor? Anlatınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Aile büyüklerinizin çocukluk dönemlerinin özellikleri ile sizin çocukluk döneminizin özelliklerini karşılaştırdığınızda neler dikkatinizi çekiyor? Anlatınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Aile büyüklerimiz çocukluk dönemlerine baktığım zaman onlar da televizyonun bile daha yeni yeni yaygınlaştığını ve yaygın olarak sokak oyunlarının oynandığını görüyorum.

Eskiden babaanne amca gibi kalabalık ailelerle beraber yaşanmış olmasına rağmen şu anda genelde çekirdek aileler beraber yaşamlarını sürdürüyorlar.


“Aile büyüklerinizin çocukluk dönemlerinin özellikleri ile sizin çocukluk döneminizin özelliklerini karşılaştırdığınızda neler dikkatinizi çekiyor? Anlatınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Aile büyüklerimin çocukluk dönemlerine baktığım zaman teknolojinin pek gelişmiş olmadığını ve genellikle sokak kültürünün yaygın olduğunu görmekteyim.

Bizim zamanımızda teknoloji ilerlemiş ve büyük değişkenlik göstermesine rağmen sokak oyunlarından ve güvenlice saatlerce sokakta vakit geçirmekten mahrum kaldığımızı görüyorum.

Eskiden araba uçak gibi ulaşım araçları çok kullanılmamasına rağmen sokaklar boş ve rahat olduğu için rahat bir gezme ve yaşam alanı vardı

Çok fazla parklar ve eğlence alanları olmamasına rağmen kişinin caddeleri ve mahalleleri serbest olup bu kadar bina olmadığı için kişinin serbest oyunu oynayabileceği güzel alanlardı.

Aile büyüklerimizin ayrıca bizim kadar kıyafet ve oyuncak imkanına sahip olmadıklarını görsem de onları almış oldukları şeyden büyük sevinç ve zevk duymak kararına sahip çıkma gibi çok güzel huyları varmış.

Eskiden telefon, internet ve televizyon bu kadar yaygın olmadığı için insanlar birbirleriyle daha samimi ve daha çok vakit geçiriyor aile sohbetleri daha sık oluyordu.

Teknoloji bakımından zor olsa da bence aile ilişkileri için bu harika bir zaman dilimiydi.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aile büyüklerimizin küçükken çekmiş oldukları fotoğraflar günümüzde büyüdükleri kadar yaşlandıkları kadar eskiden küçük ve genç olduklarını görebiliyoruz bu da onların farklılıklarını göstermektedir ayrıca günümüzde fotoğraf çekimleri daha teknolojik ve daha parlak renkli olabilmektedir eskiden fotoğraf çekimi o kadar hızlı ve pratik olmuyordu günümüzde ise çok rahat ve pratik bir şekilde fotoğraflarımızı istediğimiz boyutta ve şekilde çekebiliyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.