Ders Notları

Aile ortamında nasıl demokratik bir ortam sağlanabilir? Tartışınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Aile ortamında nasıl demokratik bir ortam sağlanabilir? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Aile ortamında nasıl demokratik bir ortam sağlanabilir? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Aile ortamında genellikle büyüklerin verdiği kararlar olsa da bizleri ve tüm aileyi ilgilendiren konularda veya ortak yapılacak olan bir işte bizimde kararlarımızın sorulması ve fikirlerimizin dinlenmesi gerekir. Aile ortamında demokratik bir ortam ancak bu şekilde sağlanabilir.


Aile ortamında nasıl demokratik bir ortam sağlanabilir? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Aile ortamında demokratik bir ortam sağlamak için ilk önce aile fertlerinin her birinin birer insan ve birey olduğunu anlamak gerekir. Ne çocukların ebeveyni nede ebeveynin çocuklarını incitmeden ve fikirlerine saygı duymaları gerekir.

Bu şekilde herkesin birbirinin fikirlerine saygı duyduğu bir ortamda herkes kendini değerli hisseder. Fikirler ortaya konulduktan sonra ortak bir karar alınır. Her ne kadar herkesin dediği olmayacak olsa da ortak bir karar alındığı ve herkesin düşüncesine saygı duyulduğu için güçlü bir aile ortamı vardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Aile ortamında demokratik ortamın sağlanması için öncelikle aile bireylerinin görev ve sorumluluklarının farkında olması ve bunları tam bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Örneğin annemiz ev işleri yaptığı zaman bütün işleri ona yüklememek hep beraber ev işlerinde yardımcı olmak Kendi işimizi ve kendi görevlerimizin farkında olarak yardımlarda bulunmak gerekir. Ayrıca kardeşler arasında iş bölümü yaparak ev işlerim ve genel sorumluluklarını azaltılması ve beraber yapılan işin demokratik bir şekilde çözümü bulduğunu görürüz. Yalnız bir kardeşimiz sorumluluklarını ve işlerini yaptığı zaman öbür kardeşimiz sorumsuz davranıyorsa demokratik bir aile ortamı sağlanamaz. Ya da anne baba çalışıyorsa eve geldiği zaman anne ev işlerini tek başına yapıyorsa bu da demokratik bir aile ortamı olarak değerlendirilmez.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.