Ders Notları

Ailenizdeki ya da çevrenizdeki yetişkinlerden çocukluk çağlarında oynadıkları bir oyunu öğreniniz.

3. Sınıf Türkçe Ailenizdeki ya da çevrenizdeki yetişkinlerden çocukluk çağlarında oynadıkları bir oyunu öğreniniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ailenizdeki ya da çevrenizdeki yetişkinlerden çocukluk çağlarında oynadıkları bir oyunu öğreniniz.konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ailenizdeki ya da çevrenizdeki yetişkinlerden çocukluk çağlarında körebe oyunu oynamaktadır. Gözlerini bir göz bandıyla kapatarak diğer kişilerin saklanmasıyla başlar. Saklanan kişiler ellerini çırparak ebeye yol gösterir. Yakalanan kişi ebe yerine geçer ve oyun böylece devam eder.


Ailenizdeki ya da çevrenizdeki yetişkinlerden çocukluk çağlarında oynadıkları bir oyunu öğreniniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ailenizdeki ya da çevrenizdeki yetişkinlerden çocukluk çağlarında oynadıkları oyunlardan bir tanesi 5 taştır. Beş tane taş ortaya konur. Kişiler taşları devirir ve ebe top ile taşları üst üste koymadan topla onları vurmaya çalışır. Topla vurulan son kişi ebe olur, Eğer taşlar dizilirse oyun tekrarlanmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Anne ve babalarımızın çokça oynadıkları topaç oyunu eskilerden sevilen ve sokaklarda oynanılan en güzel oyunlardan biri olarak sayılırdı. Tahtadan yapılmış olan ve en alt kısmında bir çivi olan topacın etrafına sarılan ip hızlı bir şekilde yere bırakıldığı zaman topaç dönerdi. Dönen topaç ne zaman durursa o kişi kaybederdi. Ayrıca sokaklarda oynanan beştaş da eskiden büyüklerimizin oynadığı oyunlar arasında yer alıyordu. Elimize aldığımız beştaşı teker teker havaya atıp daha sonra elimize alarak tekrar tekrar bunu tekrarlama mız yere düşen taşlar çoğaldıkça yandığımız bir oyun olarak bizi anlatıldı.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.