Akraba evliliğinin genetik sakıncaları nelerdir?


Fen Bilimleri Öğretmeni

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Akraba evliliğinin genetik sakıncaları nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Akraba evliliğinin genetik sakıncaları nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Akraba evliliğinin genetik sakıncaları; zararlı baskın gen ve çekinik gen üst üste gelerek çakışması olasılığını artırır. Bu yüzden de genetik hastalıkların görülmesine yol açabilir. Bunların yaşanması için anne ve babanın her ikisinin de en azından bir zararlı çekinik gene sahip olması lazımdır.


“Akraba evliliğinin genetik sakıncaları nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Akraba evliliğinin tanımı kısaca ; aynı soydan gelen bireyler arasında yapılan evliliktir.

Kan bağı olan bireyler,  ortak genetik özellikleri de paylaşmaktadırlar. Bu özellikler arasında hastalığa neden olabilecek yatkınlıklarda de yer almaktadır.

Mesela, Fenilketonüri aileden gelen bir hastalıktır. Fenilketonürili çocuğun anne ve babasında biri normal biri bozuk iki gen vardır. Çocuk, ancak anne ve babasından iki bozuk geni alırsa fenilketonüri hastası olur. Bu iki geni çocuk akraba olan anne ve babasında varsa ve alırsa hastalık riski artar.

Doğumsal bozukluklar ve yeni doğan, süt çocuğu ve bebeklik dönemlerindeki ölüm oranları incelendiği zaman ise, akraba evliliğinden doğan çocuklarda akraba evliliği yapmamış kişilerin çocuklarına göre daha yüksek sıklıkta görüldüğü anlaşılmıştır. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Akraba evliliğinin genetik sakıncaları nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
Yukarıda öğretmenimizin vermiş olduğu ödevi yapmak için verilen bilgilerden faydalanarak bir yol izledim yukarıdaki bilgilere baktığımız zaman sorumlu sayfa sitesini vermiş olduğu bilgilerle elbette ki akraba evliliğini sakıncaları ve genetik sonuçları neler olduğunu yukarıdaki bilgi ve cevaplar da öğrendim verdim sildi ve cevaplar sayesinde bir yola çıkarak bu konuda bilgi sahibi olduklarım sayfası teşekkür ederim her zaman verdiğiniz bilgilerle birçok ödevinde hızlı bir şekilde devam edebiliyorum
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!