Ders Notları

Albert Einstein (Albert Aynştayn)’ın “Ön yargıları yok etmek atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü sizce ne ifade etmektedir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Albert Einstein (Albert Aynştayn)’ın “Ön yargıları yok etmek atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü sizce ne ifade etmektedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Albert Einstein (Albert Aynştayn)’ın “Ön yargıları yok etmek atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü sizce ne ifade etmektedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Albert Einstein kendi döneminde imkansız olarak görülmüş birçok şeyi aşarmış dünyayı değiştirecek teorileri ortaya koymuş, atom maddenin en küçük birimidir diye bilinen dünyada atomu da parçalayarak, atomdan da küçük birimlerin olduğunu keşfetmiştir.

Bu şekilde başarılı olabilen bir insan için ön yargıları olan birisini değiştirmenin ne kadar zor olduğunu anlatmak istemiştir. Çünkü ön yargılı insanlar, düşüncelerini ve fikirlerine asla tartışma konusu etmezler. Onlar en doğru şeyi kendilerinin yaptığına inanırlar. Kibirlidirler, empati yapmazlar.


Albert Einstein (Albert Aynştayn)’ın “Ön yargıları yok etmek atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü sizce ne ifade etmektedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Albert Einstein kadar yapılabilecek vede yıkılabilecek tüm tabuları yıkmış birisi için ön yargılı insanlara laf anlatmak zor olduğunu dile getirmesi bu deneyimleri bizzat yaşadığının en somut delilidir.

Ön yargılı insanlar aynı hatayı defalarca yapsalar bile başlarsın bin bir dertte gelse yine gerçeği görmezden gelir, kabul etmezler. Ön yargılı insanlar kararı peşin olarak vermiş insanlardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Karşımızdaki insana karşı önyargılı olmak iyi bir yaklaşım değildir. Önyargılar genellikle karşımızdaki insanın tanımadan ve düşüncelerini düşündüğümüz cevaplarıyla kalbini kırdığımız yargılar olabilir. Önyargılar insanları değerlendirirken doğru yaklaşımlara sebep olmayabilir. Çünkü önyargılı yaklaşmak insanlar aramızdaki ilişkileri bozabilir ve zarara uğratabilir önyargıları kaldırmak ve karşımızdaki insana hoşgörülü davranmak bizi daha sabırlı ve daha ahlaklı insanlar yapacaktır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.