Ders Notları

Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamları şunlardır ;

Âlem kavramı : Yüce Allah c.c. canlıların yaşaması için yaratmış olduğu yerdir.

Melek kavramı : Yüce Allah c.c. nurdan yaratmış olduğu varlıklardır.

Ahiret kavramı : İnsanların hayat sonrasında yaşayacakları yerdir.

Kıyamet kavramı : İnsanların dünya hayatından sonra hesaba çekilecekleri yerdir.


Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde Âlem, melek, ahiret ve kıyamet kavramlarının anlamları şunlardır ;

Âlem kavramı : Yüce Allah c.c. yaratmış oldukları canlıların ve varlıkların yaşaması için yaratmış olduğu yerlere alem adı verilir.

Melek kavramı : Yüce Allah Celle Celalühü nun nurdan yaratmış olduğu bu varlıklar yüce Allah’ı tesbih etmek ve bazı olayları yerine getirmek için yaratılmış olan varlıklara Melek adı verilir.

Ahiret kavramı : insanların dünya hayatı sona erdikten sonra ahirette bir araya gelerek hesaba sorulacakları güne ahiret günü yani ahiret adı verilmektedir.

Kıyamet kavramı : insanların öldükten sonra dünyada yapmış oldukları iyilik ve kötülükleri yapmış oldukları ibadetlere yapmış oldukları şeylerin hesabı sorulacağı ve bunun sonucunda hesap için diriltilecekleri zamana Kıyamet adı verilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    İslam dininin inanışına bağlı olarak ölümden sonra kabir sorgusunun olduğu kabiri Cennet veya cehennem kapısından biri olduğu bilinir. Ayrıca ölümden sonra başlamış olan ahiret inancı da İslam dinince kabul edilen imanın şartlarından biridir. Dünya hayatında Salih amel işleyip iyilikler yapan üyük günahlardan kendini alıkoyan İslamın ve imanın şartlarının gerekliliğini yerine getiren tüm müslümanlar ahiret hayatında cennetle ödüllendirilecektir. İmanlı insanlar dışında kötülükler yapan şeytana uyup birçok büyük günah işleyen insanlar ise cehennemde azap görürler.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.