Ders Notları

Alevilik-Bektaşilikteki muharrem orucu hakkında bilgi veriniz.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Alevilik-Bektaşilikteki muharrem orucu hakkında bilgi veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Alevilik-Bektaşilikteki muharrem orucu hakkında bilgi veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Alevilik-Bektaşilikteki  Muharrem Orucu 10 gün olarak kabul edilmektedir. Alevilik-Bektaşilikteki inanca göre, Muharrem’in ilk 10 günü bütün peygamberler oruç tutukları kabul edilmektedir. . Hz. Adem’in duası kabul edildiği için, Hz. Musa kurtarıldığı için ve Hz. Muhammed Hicret ettiği için Muharrem Orucu’nu tutmuştur.


Alevilik-Bektaşilikteki muharrem orucu hakkında bilgi veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Alevilik-Bektaşilikteki muharrem orucu hüzün orucu olarak kabul edilmektedir. Alevilik-Bektaşilikteki muharrem orucu Muharrem orucu bazı bölgelerde 10 gün, bazı bölgelerde ise 12 gün olarak kabul edilerek tatulan bir oruçtur.

İslamda 10 Ekim 680 tarihinde Kerbela’da Yezit tarafından öldürülen Hz. Hüseyin r.a. ve 71 kişi için tutulan oruç aslında bir yas oruç  ibadetidir ve İmam Hüseyin şahsında bütün mazlumlara adanır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Alevilik ve Bektaşilik mezhebine göre Muharrem ayının ilk onun da oruç tutmak onlara göre en temel ibadetlerden biridir. Alevilik ve Bektaşilik bütün peygamberler 10 gün boyunca Muharrem ayının ilk başında oruç tutarlar. Bunlar da onların temel ibadetlerinden biri olarak sayılmaktadır.  Türk toplumunda sahip olan insanlar bir arada huzur ve mutluluk içinde yaşarlar. Saygı sevgi ve hoşgörü çerçevesi içerisinde birbirimize sevmek ve saymak birbirimize ayrımı yapmadan bir toplulukta yaşamak ve dini anlayışların kıza saygı duyarak birbirimizi sevmek bizi bir topluluk haline getireceği gibi huzurlu ve mutlu barış içerisinde yaşam sürmemiz e yardımcı olur

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.