Ders Notları

Amasya Genelgesi’ne göre Millî Mücadele’nin amacı, gerekçesi ve yöntemi nedir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Amasya Genelgesi’ne göre Millî Mücadele’nin amacı, gerekçesi ve yöntemi nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Amasya Genelgesi’ne göre Millî Mücadele’nin amacı, gerekçesi ve yöntemi nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Amasya genelgesine göre İstanbul hükümeti’nin bağımsızlığını kaybetmesi ve etkisizliği sebebiyle milletin kararının hüküm vermede belirleyici olduğu, direnişi yürütmek için bir yönetim kuruluna ihtiyaç olunduğu ve Sivas’ta kongre yapılması çağrısında bulunmuş ve bu yöntemler maddeler haline getirilmiştir.


“Amasya Genelgesi’ne göre Millî Mücadele’nin amacı, gerekçesi ve yöntemi nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Amasya Genelgesi Maddeleri

Vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlikededir.
İstanbul hükümeti üzerine düşen sorumluluğu yerine getirememektedir.
Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.
Her türlü baskıdan uzak, milli bir heyetin oluşturulması gerekmektedir.
Anadolu’nun güvenli bir bölgesi olan Sivas’ta bir kongre toplanacaktır. Bu kongreye katılacak olan her bir sancaktan üç delege, kongreye yetişmek için en kısa sürede yola çıkmalıdır.
Askeri kuruluşlar terk edilmeyecek; silah ve cephaneler teslim edilmeyecektir.
Doğu vilayetlerinin durumunu konuşmak üzere 10 Temmuz günü Erzurum’da bir kongre toplanacaktır.

Amasya kongresinde ilk defa milli irade kavramından bahsedilmiş, ulusal egemenlik ilk defa burada geçmiştir. Türk Kurtuluş Savaşı’nın amacı gerekçesi ve yöntemleri belirlenmiştir. İstanbul hükümeti yerine halkın kurmuş olduğu bir hükümet ve halkın aldığı kararlar öne geçirilmiştir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yapılan birçok anlaşmalar Türk milletine ayakta tutmak Türk milletine Kurtuluş savaşında başarıya ulaştırmak ve Türk milletinin milli mücadeleyi kazanması için destek vermiş olduğu söyleyebiliriz yukarıda 7 sınıf sosyal bilgiler ders kitabında öğrendiğimiz konuları tekrar etmek için verdiğiniz bilgiler var bu bilgiler sayesinde öğretmenimizin verdiği ödevi başarılı bir şekilde bitirdim ve ödevimi çok güzel bir şekilde öğrendim verdiğiniz bilgi ve cevapları için çok teşekkür ederim her zaman bu bilgileri ziyaret ederek ödev yapıyorum ve ödevlerimde çok güzel bilgilere ulaşıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.