Ders Notları

Amasya Görüşmelerinin Millî Mücadele’deki yeri ve önemi nedir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Amasya Görüşmelerinin Millî Mücadele’deki yeri ve önemi nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Amasya Görüşmelerinin Millî Mücadele’deki yeri ve önemi nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Amasya görüşmeleri sayesinde milli mücadele İstanbul hükümeti tarafından resmen tanınmış ve kabul edilmiştir. Temsil heyeti ile İstanbul hükümeti arasındaki ilişkiler yumuşamış, İstanbul ili Anadolu’ya bağlı olmaya başlamıştır. Amasya görüşmeleri sayesinde milli mücadele daha çok kabul görmüş ve hızla hizmetlerine devam etmiştir.


“Amasya Görüşmelerinin Millî Mücadele’deki yeri ve önemi nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Amasya görüşmeleri iğer bir resmiyle Amasya protokolü 22 Ekim 1919 tarihinde İstanbul hükümeti ile heyeti temsili yerinin arasında yapılmış olan bir protokoldür.

Burada asıl mesele Sivas kongresinde kabul gören esaslardan daha detaylı görüşmelerin yapılmasını sağlamaktı. Amasya görüşmeleri sayesinde milli mücadele resmen tanınmış ve böylece hızla kazanarak başarıya giden yolda daha hızlı adımlar atılmıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8 sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders kitabımızda yer alan önemli bir anlaşma olan Amasya genelgesinin toplumdaki ve Türk milletine sağlamış olduğu katkılar ve maddelerin neler olduğunu merak ederek defterinize yazmak istiyorsanız ve defterinizdeki bilgileri bu şekilde tamamlamak istiyorsanız Forum sayfa sitesi cevaplarından faydalanabilirsiniz bu sayfadaki bilgi ve cevapları ziyaret ederek birçok bilgiyi ve cevabı hemen yapabilirsiniz ben her zaman ödevlerimi bu sayfaya bakarak yapıyorum bu sayfadaki bilgilerle ödev yapmak çok eğlenceli tüm cevapları ve bilgileri bu sayfada buluyorum ve hemen ödevimi tamamlıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.