Anadolu uygarlıklarının insanlık tarihine yaptığı katkılara örnekler yazınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadolu uygarlıklarının insanlık tarihine yaptığı katkılara örnekler yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Anadolu uygarlıklarının insanlık tarihine yaptığı katkılara örnekler yazınız. konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap :

Hitler insanlık tarihine yaptığı katkıları : Anadolu da Kurulan ilk kavimdir. Anadolu da  ilk anlaşma yani KADEŞ anlaşmasını yapan ilk kavim olup ayrıca tanrılara hesap vermek için ANAL YILLIK tapınaklarını kurmuşlardır.

Frigler insanlık tarihine yaptığı katkıları : Frigler insanlık tarihine yaptığı en büyük katkı madencilik yönünde ileri düzeyde olmalarıdır onlardan sonra madenciliğin insanlık adına önem kazandığını  söyleyebiliriz madencilikten kasıt fosil, yakıt, değerli taşlar veyer altı güzelliğidir.

Lidya insanlık tarihine yaptığı katkıları : Lidyalılar tarihinde en önemli işleri parayı bularak takas yöntemini ortadan kaldırmak olmuştur.

Uraltular insanlık tarihine yaptığı katkıları : Urartular insanlık tarihinde ilk su kanalları inşa edip ve halen önemi günümüzde belirtili olarak göze çarpmaktatır yaptıkları su kanallarına ise ŞAMRAN adını vermişlerdir.

İyonlar  insanlık tarihine yaptığı katkıları : İyonlar Anadıluda ege bölgesi tarafında yaşam sürmüşlerdir. Bölgede şehir şehir ayrılarak site düzenine geçmiş oldukları için  başkentleri yoktur. Şehirlere polis adını vermişlerdir.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,,https://www forumsayfacevaplari com/anadolu-uygarliklarinin-insanlik-tarihine-yaptigi-katkilara-ornekler-yaziniz html,
Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Anadolu uygarlıklarının insanlık tarihine yaptığı katkılara örnekler yazınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Hamdiye
Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden olan Göbeklitepe,Çatalhöyük, Hacılar vb. ev sahipliği yapan kadim Anadolu insanların avcı -toplayacılıktan yerleşik düzene geçmesini sağlayan tarım ve hayvanların ehilleştirilmesi gibi adımların izlenebildiği merkezler Anadolu 'nun her köşesinde yer almaktadır.Dini,ticari ve kültürel açıdan  önemli bu yerleşimlerin tarihi M.Ö. 12000 yılına kadar gitmektedir.
Hale
Anadolu'da kurulan uygarlıklar sayesinde ve bu uygarlıkların tarihimizde önemli yeri bulunduğunu bu konuda işlemiş bulunuyoruz ülkemizin dört bir yanında bulunan ve çeşitli tarihi eserlerden geçmişte yaşamış insanların yaşam tarzlarını gelenek ve göreneklerini görmek ve benimsemek mümkündür Türkiye'de yaşamış birçok uygarlık bıraktıkları tarihi eserlerle ülkemize binlerce turisti çok rahat bir şekilde çekmektedir
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!