Anadolu’nun tarih boyunca uygarlıklar ve devletler tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadolu’nun tarih boyunca uygarlıklar ve devletler tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin sebepleri nelerdir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Anadolu tarih boyunca uygarlık ve devletler tarafından yerleşim yeri olduğu gibi uygarlığın başladığı yerdir. Aynı zamanda yapılan son kazılarda bilindiği gibi tarih ve uygarlık Anadolu’nun göbeğinde başlamıştır. Anadolu uygarlığın doğduğu yerde ilk yazı ilk para ilk yazılı anlaşma ilk krallıklar ilk ticari yolları Anadolu’da bulunmaktadır. Anadolu bir Merkez bir beşik durumundadır Bunun sebebi;

 1. Anadolu eski iki kıtanın tam ortasında köprü vazifesi gören uygarlıkların kesiştiği nokta verimli topraklara sahip verimli su havzalarının olduğu bir yerdir.
 2. Üç tarafı denizlerle çevrili olması doğal limanların sahip olması ticari yolların buradan sebep olmuştur.
 3. İklim olarak dört mevsimi yaşayabilen insanlara kolay yerleşim imkanı sunan verimli topraklarının uygun arazi tipinin hayvancılığa ve tarıma elverişli olması
 4. Savunulması kolay olan bir coğrafi yapısı bulunmaktadır.
 5. Farklı uygarlıklara büyük krallıklara ev sahipliği yapmasından dolayı doğal bir zenginliği vardır Bu da diğer ülkelerin buraya sahip çıkması için bir savaş sebebi haline gelmiştir.
 6. Su kaynakları bakımından zengin yeraltı ve yer üstü zenginliği bulunan bir yerdir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Anadolu’nun tarih boyunca uygarlıklar ve devletler tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Anadolu topraklarının Türklerin evi olması ve Türklerin burada yerleşim yerine kurmasının temel sebeplerinden biri denizlerle çevrili olması verimli topraklara sahip olması verimli iklim şartları ve verimli coğrafi konumları ile tarım hayvancılık ticaret ve çeşitli işlere elverişli topraklara sahip olması ve burada yetiştirilen ürünlerin ticaret yollarının ve ekonomik yolları burada kesiştiği için yükleyen tercih ettiği Anadolu'nun yavaş yavaş Türklerin yaygınlaşması bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!