Ders Notları

Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Atı alan Üsküdarı geçti. Deyimi yapmamız gereken bir şeyi veya elde edeceğimiz bir başarıyı kaybettiğimiz anlamına gelmektedir. Kaybedecek bir şeyimiz olmadığı anlamındadır.

Örneğin : Sınav gününe bir gün kala oturup ders çalışırsanız,  büyük olasılıkla sınavdan düşük puan alacaksınızdır. Çünkü en başından beri dersini çalışan öğrenci sınava hazırlanırken kendisi boş vakit geçirmiştir. Sonuçta atı alan Üsküdarı geçmiştir.


Anlamını bildiğiniz bir deyim ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bildiğim birçok deyim bulunmaktadır.  Bu deyimlerden bir tanesi açık kapı bırakmak deyimidir. Açık kapı bırakmak,  gerektiğinde bir konuya yeniden dönebilmek imkanı, kesip atmama ileriyi düşünerek ılımlı davranma gibi anlamlar taşımaktadır.

Örneğin : Bir arkadaşınızla bir konu hakkında büyük bir tartışmaya girdiniz tartışma o kadar büyüdü ki biraz daha ileriye gitseniz bir daha dönülmeyecek durumlar meydana gelebilecek, fakat böyle bir durumda yapmanız gereken en önemli hareket biraz tansiyonu düşürerek, kendi sözünüzden de dönmeyerek, ortamı gevşetmek o kişiyle açık bir kapı bırakmış olursunuz.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Anlamını bildiğiniz bir deyim hakkında eğitici bir yazı yazmak istediğimiz zaman öncelikle metnin ana duygusunu kahramanlarına zamanını ve özelliklerini tam bir şekilde yazmak gerekir anlamını bildiğiniz bir metin iyi bir şekilde anlatmak öpüyorsun bir şekilde özetlemek istediğinde zaman anlam olarak ve fikir olarak detaylı ve önemli yerlerini alarak kısa bir şekilde defterimize yazabilir miyim metni bu şekilde tamamlayabiliriz.

  2. Anlamını bildiğiniz bir deyim hakkında eğitici bir öykü yazmak oldukça kolaydır çünkü anlamını bildiğiniz bir atasözü anlamını bildiğiniz bir metin ve anlamını bildiğiniz biri değil mi anlatmak kısa özlü bir şekilde ifade etmek olduğu çok kolaydır çünkü ana duygusunu ve yazacaklarını hakkınızda hayal ederek kısa özlü bir hikaye yazdığı zaman anlaşılabilir ifadelerle bunu karşıdaki insana tanıtabilir öğretebilirsiniz bu oldukça güzel de kendimizi geliştirmek türkçe’mizi iyi anlamak için gerekli bir çalışma olabilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.