Ders Notları

Anne ve babanın çocukları neden onlardan farklı özellikler taşır?

7. Sınıf Fen Bilimleri Anne ve babanın çocukları neden onlardan farklı özellikler taşır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Anne ve babanın çocukları neden onlardan farklı özellikler taşır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sadece üreme ana hücrelerde görülen bir bölünme çeşidi olan mayoz üreme çeşididir. Dnaları birbirinden farklıdır. Bunun sonucunda oluşan bireyler ana hücreden farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar canlı çeşitliliği bakımından oldukça önemlidir.

Bir aile içerisindeki kişilerin birbirinden farklı olmasının sebebi mayo üreme çeşididir. Mayoz üreme de geçirilebilen hücrelerden biri anneden biri babadan gelen kromozomlar çiftler halinde bulunur.


Anne ve babanın çocukları neden onlardan farklı özellikler taşır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bebekler doğarken ebeveynlerinden aldıkları dnalarındaki özelliklerden ve anne babalarından ayrıca aldıkları genlerin bir sentezi olarak dünyaya gelirler.

Bebekler doğarken anne ve babalarından aldıkları farklı genlerin birbirlerine ile olan sentezinden ve doğarken Dnalarında bulunan özelliklerinden dolayı ebeveynlerinden farklı olurlar. Mayoz sadece üreme ana hücrelerinde görülen bir bölünme çeşididir.

Mayoz sonucu oluşan üreme hücrelerinin Dna ları birbirinden farklıdır. Kromozom lar çift halde bulunduklarını “2n” tek başlarına ise “n” ile ifade edilir. 2n=4 kromozom lü bir hücrede 23 çift kromozom bulunur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    7. Sınıf fen bilimleri ders kitabı mızda ödevimizi yaparken vermiş olduğunuz cevaplardan faydalanarak ödevimi tamamladım ödevlerimi bir saatte yapmak yerine yarım saatte hızlı ve rahat bir şekilde bitire biliyorum fen bilimleri dersinde birçok araştırma konusu olduğu için ödevimi doğru yapmak istiyorum doğru bir şekilde yaptığım her zaman sizin sayenizde gerçekleşiyor Ayrıca yazılıya çalıştığım zaman konu tekrarı yapacağım zaman fen bilimleri dersindeki tüm konuları burada bulabiliyorum aşamalı bir şekilde verdiğiniz konuları daha iyi bir şekilde anlamak için her zaman burayı ziyaret ediyor ve ödevlerimi burada tamamlıyorum cevaplarınızı çok efsane buluyorum ve sizleri arkadaşlarıma çevreme tavsiye ediyorum kardeşim de ödevlerini yaptığı zaman sizin sayfanızdan faydalanarak yapıyor.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.