Arkadaşlarınızla sadaka konusunda öğrendiklerinizi 5N1K (ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim) formülüyle değerlendiriniz.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

8. Sınıf Din Kültürü Arkadaşlarınızla sadaka konusunda öğrendiklerinizi 5N1K (ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim) formülüyle değerlendiriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Arkadaşlarınızla sadaka konusunda öğrendiklerinizi 5N1K (ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim) formülüyle değerlendiriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Ne :sadaka nedir?
sadaka Allah rızası niyetiyle kişilerin vermiş olduğu maddi ve manevi yardımların tümü.

Nerede : Sadaka nerelerde verilebilir?sadakanın verilmesi için belirli bir mekan yoktur.

Ne zaman : Sadaka ne zaman verilmez? sadakanın verilmemesi için belirlenmiş bir zaman yoktur.

Nasıl : Sadakayı nasıl vermek dine uygundur? Sadakanın en güzel verilme şekli kişiyi rencide etmeden ve gizli bir şekilde vermektir.

Niçin : İnsanlar neden sadaka vermeye teşvik edilmiştir? Sadaka toplumsal maddi düzeni sağlamak açısından fakirlerin ihtiyacını karşılamaları ve ihtiyaçlarını gidermek için gayrimeşru olarak bir şey olması için mükemmel bir çaredir. Başka nice yararı vardır.

Kim :  Sadakayı kimler verebilir? Sadakada belli bir mal miktarı olmadığı için yaptığımız bir yemekten hatta küçücük bir şeyden bile verilebilir.


Arkadaşlarınızla sadaka konusunda öğrendiklerinizi 5N1K (ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim) formülüyle değerlendiriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Ne : Sadaka ne anlama gelir?Sadaka Allah rızası niyetiyle kişinin maddi manevi yollarla mümin kardeşini sevindirmesi anlamına gelir.

Nerede : Sadakanın nerede verilmesi lazımdır ? Sadakanın verilmesi için belli bir yer yoktur.

Ne zaman : Sadaka ne zaman verilir?Sadakanın verilmesi için belli bir vakit yoktur.

Nasıl :  Sadakanın nasıl verilmesi uygun düşmez? Verilen kişinin yüzüne vurulacak ve rencide edilecek şekilde  verilmesi uygun değildir.

Niçin : Sadakanın İslâmiyette değeri niçin büyüktür? Çünkü burada fakir olan kişinin ihtiyacını gidermek ve bir mümin kardeşinin gönlünü etmek vardır.

Kim : Sadaka kimlere verilir? Sadaka herkese verilebilir ancak fakire verilmesi onun ihtiyacı karşılaması açısından daha efdaldir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Arkadaşlarınızla sadaka konusunda öğrendiklerinizi 5N1K (ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin, kim) formülüyle değerlendiriniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Sadaka ve zekat elbetteki Müslümanların diğer Müslümanlarla yardımlaşmak ve diğer Müslümanlara iyi ilişkiler kurmak Ayrıca malımızın sağlığımızın sahip olduğumuz nimetleri ve varlıklar şükrünü belirtmek için vermiş olduğumuz bu maddi manevi imtihanların genel kapsamlı olarak bilinmektedir. Zekat maddi durumu iyi olan Müslümanların vermiş olduğu ve diğer insanların gerekli ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan en temel ibadetlerden biri olarak sayılmaktadır Allahu Teala zekat ve sadaka veren müslümanlara ve insanları çok sever zekat ve sadaka insanlar arasındaki Birliği üzerine adaleti güvenirliği ve haksızlıkların ortaya çıkmasını sağlayabilir bunun yanı sıra insanların ihtiyaçları karşılandı için güvenilir ortamlarda ve huzurlu ortamlarda saygının olduğu ortamlarda yaşamış oluruz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!