Ders Notları

Âşıklık geleneği nedir? Bildiğiniz saz şairleri kimlerdir?

8. Sınıf Türkçe Âşıklık geleneği nedir? Bildiğiniz saz şairleri kimlerdir?konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Âşıklık geleneği nedir? Bildiğiniz saz şairleri kimlerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Aşıklık geleneği Türk kültürünün temelindedir. Yüzyıllardır günümüze kadar gelen aşıklık geleneği bu gün dinlediğimiz birçok türkünün sahipleri bu kişilerdir. Yüzyıllar öncesinden günümüze gelen halk şairlerini sayacak olursak, Köroğlu, Dadaoğlu, Karacoğlan, Aşıkemrah, Pir Sultan Abdal,

Yeni dönem halk ozanlarımız

Aşık Veysel, Mahsuni Şerif, Gülabi, Muarrem Ertaş, Neşet Ertaş sayılabilir.


Âşıklık geleneği nedir? Bildiğiniz saz şairleri kimlerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Aşıklık geleneği Anadolu halk kültürünün temelini oluşturmaktadır. Halk ozanlığı Türk kültürü içerisinde bulunan, sözlü edebiyat şeklidir. Sazlı, sazsız doğaçlama yoluyla veya kalemle yazarak birkaç özelliği birden taşıyan sade ve halk dilini kullanan şiir veya türkü formunda söylenilir.

Anadolu’da yüzyıllardır, Anadolu kültürü içerisinde yoğurulan aşıklık geleneği halkın dili olmuş, acıları veya yaşamı ele almıştır. Başlıca Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Ercişli Emrah, Gevheri, Nesimi, Karacoğlan, Erzurumlu Emrah, Dadaloğlu, Dertli, Köroğlu sayılabilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aşıklık geleneği genellikle Türk kültürüne bağlı olan kültürünü yansıtan türkü söyleyen çalgı çalan veya şehirler şarkıdan söyleyen kişilerin yapmış olduğu bir sanat dalıdır. Bu konuda verniye sözel cevapları ve bilgiler için çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar ve bilgiler sayesinde araştırmak istediğim bu gelinliği araştırmak istedim bu konuyu Güzel ve doğru kaynaklarla güzel bir şekilde öğrendim sizlere çok teşekkür eder her zaman sizler sayısı ödevlerimi yapabildiğini söylemek isterim. Çevirmede sizleri her zaman tavsiye ediyorum çünkü güzel cevaplarınız her zaman hoşuma gidiyor.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.