Ders Notları

Asılsız ihbar nedir? Yol açtığı zararlar nelerdir? Açıklayınız.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Asılsız ihbar nedir? Yol açtığı zararlar nelerdir? Açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Asılsız ihbar nedir? Yol açtığı zararlar nelerdir? Açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Asılsız ihbar İşlenmemiş bir suçu veya olayı olmuş gibi ekipleri aramak ve haber vermek demektir. Bu polislerin ve diğer ekiplerin gereksiz yere yorulmasına, asıl zor durumda kalan insanların yardıma ulaşamamasına veya geç kalınmasına sebep olabilir.


“Asılsız ihbar nedir? Yol açtığı zararlar nelerdir? Açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Asılsız ihbar ; Fail, polis, jandarma veya savcılık gibi yetkili makamlara işlenmediğini bildiği bir suçu işlenmiş gibi ihbar veya şikayet etmesidir.

İşlenmediğini bildiği bir suçu, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uyduran kimseye üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Asılsız ve gereksiz aramalar zaman ve kaynak israfının yanında, acil yardım bekleyen kişilerin ‘112’ ye ulaşmalarında maddi ve manevi kayıplarla sonuçlanabilir.

5326 sayılı Kabahatlar Kanununun 42/A maddesinde yer alan “112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere bu Kanuna göre il valileri tarafından ikiyüzelli türk lirası idari para cezası verilir. Tekerrür halinde bu ceza iki katı olarak uygulanır.” Hükmü yer alır. (Yeniden değerleme sonucu 2022 yılı İdari Para Cezası miktarı 561,00 TL’idr.)


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.