Ders Notları

Asteroitler nasıl keşfedilmişlerdir? Asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Asteroitler nasıl keşfedilmişlerdir? Asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir?  konusunu kısaca ele alacağız. 


“Asteroitler nasıl keşfedilmişlerdir? Asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Güneş sisteminde yer alan gözle görülecek kadar büyük taşlara ve gök cisimlerine asteroid ismi verilir. Astroitlerin hepsi aynı özellikte değildir. 18. yüzyılda Titius-Bode yasası matematiiksel diziye göre gezegenler bir diziye göre sıralanmış olmalıdır ilkesini benimsediler.

Mars ve Jüpiter arasındaki 480 milyon kilometrelik alanda bir gezegen olması gerektiğini düşündüler.1 Ocak 1801’de Palermo’da Piazzi, bu bölgede Ceres’i keşfeti ve başlarda bir gezegen olduğunu sandı. 1972 yılında asteroid kuşağının dışına uzay sondası gönderildi. Pioneer 10 adı verilen roket, Jüpiter gezegeni hakkında bilgi edinmek için gönderilmiştir. Gezegenlerin varlığı fark edilmiş ve daha sonra haklarında araştırmalara başlanmıştır.


“Asteroitler nasıl keşfedilmişlerdir? Asteroitlerin hepsi de aynı özellikte midir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Asteroit; genellikle karbon ve oksijenden meydana gelen ve belirli bir yörüngeyi takip etmeyen gök cisimlerine verilen isimdir.

Sözlük anlamı küçük gezegendir.

Bu zamana kadar tespit edilmiş en büyük asteroitin yani küçük gezegen ismi Cares’ tir.

Asteroit kuşağında yer alan diğer cüce gezegenlerin birkaçı : Vesta, Victoria, Juno ve Irene’ dir.

Net bir yörüngesi olmayan asteroitlerin hem dünyaya hem de güneş sistemindeki diğer gezegenlere çarpma riski var.

Asteroitler ilk başlarda gezegen olarak adlandırılsa da sonraki gözlemlerde farklı yapıya sahip oldukları anlaşılmıştır. 1800’lü yıllarındaki keşifler sonunda Mars ve Jüpiter arasında yaklaşık 480 milyon kilometrelik bir alan içinde Asteroit kuşağını olduğu fark edilmesine sebep oldu.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Uzay her zaman bir merak konusu olmuştur uzayda bulunan gezegenler güneş sistemi ay ve asteroidler meteorik taşları ve çeşitli birçok yapılar merak edilmiştir bu sebepten dolayı binlerce keşifler yapılmıştır uzaydaki merak gidermek için insanlar uzaya keşifler yaparak burayı inceleyerek birçok konuda bilgi sahibi olmak istemiştir.

  2. Uzay her zaman bir merak konusu olmuştur uzayda bulunan gezegenler güneş sistemi ay ve asteroidler meteorik taşları ve çeşitli birçok yapılar merak edilmiştir bu sebepten dolayı binlerce keşifler yapılmıştır uzaydaki merak gidermek için insanlar uzaya keşifler yaparak burayı inceleyerek birçok konuda bilgi sahibi olmak istemiştir.öğrenmek istediğim sosyal bilgiler ders kitabındaki bu ödevimi verdiğiniz bilgilerle tamamladım verdiğiniz bilgilerle birçok konuya ulaştım verdiğiniz bilgilerle ödev yapmak çok güzel birçok konuyu ve cevabı bu sayfada bulabiliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.