Ders Notları

Asurların Mezopotamya kültürünü Anadolu’ya yaymalarında etkili olan unsurlar nelerdir?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Asurların Mezopotamya kültürünü Anadolu’ya yaymalarında etkili olan unsurlar nelerdir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Asurların Mezopotamya kültürünü Anadolu’ya yaymalarında etkili olan unsurlar nelerdir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Asurluların Mezopotamya kültürünü Anadolu’ya yaymalarında etkili olan unsur ticarette çok fazla gelişerek koloni oluşturmaları ve yazıyı Anadolu’ya getirmeleridir.


“Asurların Mezopotamya kültürünü Anadolu’ya yaymalarında etkili olan unsurlar nelerdir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Asurlular bugün Kuzey Irak Bölgesi olan yerde Asur kentinde ortaya çıkmıştır. Milattan önce 2000 yılı itibariyle güçlenmeye başlamış ve imparatorluğa dönüşmüştür. Doğu ve batı ticaretinde etkin rol oynamışlardır. En büyük geçim kaynakları ticarettir.

Asurluların ticaret sayesinde bu kadar geniş alana yayılmaları ve hızla büyümeleri mümkün olmuştur.

En büyük katkılarından biri MÖ 20. Yüzyılda yazıyı Anadolu’ya getirmeleridir.

Tarihte bilinen ilk kütüphaneyi asurluların kurduğu söylenmektedir. Bu kütüphane Ninova’da bulunur.

Asurlular hakkında dikkat çeken başka özellikler ise lk sömürge imparatorluğu olması, tarihteki ilk rübhaneyi kurması , yazıyı Anadolu’ya getirmeleri, ticaret kolonileri oluşturmaları, ticaretin Anadolu’da gelişmesini sağlamaları, seramik eşyalar heykel ve kabartma alanında oldukça gelişmiş olmalarıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tarih boyunca ticaretle kültürel değerlerin aktarımını görebiliyoruz insanlar birbirlerine ihtiyaçlarını karşılamak için ticaretle uğraşmış ticaret sayesinde ülkeler birbirleriyle iletişim sağlamış ve bu iletişimle beraber kültürlerinin birbirine çok fazla benzediğini görebiliriz bunlara farklı örnekler vererek tarihi boyunca kültürlerin nasıl birbirine aktarıldığını görebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.