Ders Notları

Atalarımız Millî Mücadele Dönemi’nde ne gibi zorluklarla karşılaşmışlardır?

7. Sınıf Türkçe Kitabı Atalarımız Millî Mücadele Dönemi’nde ne gibi zorluklarla karşılaşmışlardır? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Atalarımız Millî Mücadele Dönemi’nde ne gibi zorluklarla karşılaşmışlardır?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Atalarımız milli mücadele döneminde açlık, ölüm, hastalık, barınma, eğitim, ısınma gibi insanın asli ve gerekli ihtiyaçlarından bile mahrum kalmış, çok zor dönemler geçirmişlerdir.


“Atalarımız Millî Mücadele Dönemi’nde ne gibi zorluklarla karşılaşmışlardır?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Atalarımız milli mücadele döneminde çocuk denecek yaşta cepheye gitmiş ve yeme içme barınma ısınma gibi ihtiyaçları ya nadiren ya da hiç karşılanmamasına rağmen aç soğuk demeden mücadele etmişlerdir.

Eğitim öğrenim ve çocuk olduklarını unutarak cepheye koşmuş şehit veya gazi olmadan durmamışlardır durmamışlardır.

Kadınlar savaşa gerek mermi taşıyarak gerekse evlatlarını bırakıp cephaneye koşarak mücadele etmiş ve büyük fedakarlıklar göstermişlerdir.

Bir kadının dayana dayanamayacağı soğuklar ve ağır yüklere rağmen mermi taşımış kimi leri ise şehit olmuşlardır.

Vatanı namusu ve dini için bu kadar büyük mücadele eden atalarımızı rahmetle anıyoruz.


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Atalarımız milli mücadele döneminde birçok zorluklardan geçmiştir çünkü milli mücadele denilince vatan söz konusu olur vatan söz konusu olunca savaşmak mücadele etmek birlik beraberlik içerisinde vatanı korumak gerekir bu da el feneri kimlik mücadeleyi gerektirir milli mücadele edilerek güçlüklerin üstünden kalkarak pazarımızı en güzel şekilde korumanın yollarını bulmaktır milli mücadele çerçevesinde her zaman vatandaşmalardan kurtulmuş ve düşmanlarımız her zaman güzelliğe birliğe ve beraberliğe kavuşmuştur.

  2. Atalarımız milli mücadele döneminde birçok zorluk çekmiştir Kurtuluş savaşı döneminde halk birçok zorluğa ve yokluklara rağmen el ele vererek vatanını korumayı başarmış ve ülkemizi düşmanlardan kurtararak daha rahat daha güvenilir daha huzurlu ve daha çağdaş bir ülkede yaşamamız için birçok mücadelede vermiştir bunu yapan birçok kahramanımız vardır bu kahramanlarımız her zaman saygı ve sevgi ile anıyoruz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan milli mücadelede her zaman başarılı bir şekilde tamamlamış ve ülkemiz çok güzel bir şekilde şimdiki haline gelmiştir bizler de bu vatanı korumalı kollamalı milli mücadelenin kıymetini her zaman bilmeliyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.