Ders Notları

Atatürk, “demokrasinin bütün gerekleri” sözü ile ne demek istemiştir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Atatürk, “demokrasinin bütün gerekleri” sözü ile ne demek istemiştir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk, “demokrasinin bütün gerekleri” sözü ile ne demek istemiştir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk, “demokrasinin bütün gerekleri” sözü ile bizlere demokrasinin olması için gerekli olan bütün faktörleri ifade etmektedir. Bunlar Cumhuriyetin ilanı, Padişahlığın kaldırması, Halifeliğin kaldırması ve egemenliğin millete verilmesi için bütün yapılanlar örnek olarak verilebilir.


Atatürk, “demokrasinin bütün gerekleri” sözü ile ne demek istemiştir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk, “demokrasinin bütün gerekleri” sözü ile bizlere egemenlik için yapılması gereken her şeyin yapılması gerektiğini anlıyoruz. Egemenlik için Cumhuriyetin ilanı, Halifeliğin kaldırılması, egemenliğin meclis eliyle millete verilmesi bu gereklere örnek olarak verilebilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Atatürk her zaman demokrasiye ve Cumhuriyeti önem vermiş bir ülkenin çağdaş uygarlık seviyesine çıkabilmesi için her zaman demokrasinin ve cumhuriyetin ilkeleri tam ve eksiksiz bir şekilde olması gerektiğini belirtmiştir. Demokrasi sayesinde sahip olduğumuz hak ve özgürlükleri ayrım yapmaksızın yaşamaktayız. Kadın erkek cinsiyet ayrımı yapmadan insanları hak ve özgürlüklerini yaşanması elbetteki demokrasi ile mümkündür Ayrıca demokrasi sayesinde yeniliklere ayak uyduran biliyor ilke ve inkılaplar lan ulaşabileceğimiz sağlık eğitim barınma ve temel birçok ihtiyaçlara sahip olabiliyoruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.