Ders Notları

Atatürk hakkında bildikleriniz nelerdir? Yazınız.

2. Sınıf Türkçe Atatürk hakkında bildikleriniz nelerdir? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk hakkında bildikleriniz nelerdir? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk, 1881 tarihinde Selanik’te dünyaya gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’in babası Ali Rıza Efendi, Annesi Makbule Hanım ve Kız kardeşi ise Makbule Hanımdır. Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlıda bir subay olarak düşmanlar ülkemizi işgal ettikten sonra düşmanlarla mücadele içerisine girerek düşmanları cenet vatandan atmış ve Cumhuriyet bizlere armağan etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, 1938 tarihide hayatınız kaybetmiştir.


Atatürk hakkında bildikleriniz nelerdir? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk 1881 tarihinde Selanikte dünyaya gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’in babası Ali Rıza Efendi, Annesi Makbule Hanım ve Kız kardeşi ise Makbule Hanımdır. Mustafa Kemal Atatürk, eğitim hayatına mahalle mektebinde başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, babası ölünce dayısının çiftliğinde belli bir süre yaşamıştır. Askeri rüştiyeden mezun olan Mustafa Kemal Atatürk, zeki çalışan ve başarılı bir öğrencidir. Okul yıllarında matematikte var olan başarısı nedeniyle öğretmeni tarafından Kemal Adını almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, askeri olarak bir çok başarı elde eden ileri görüştü, zeki, çalışkan, vatanını seven bir kişiydi. Bandırma vapuruyla Samsum’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Milleti bir araya getirerek bir  çok başarı kazanan Mustafa Kemal Atatürk cennet vatanımızı düşman işganinden kurtarmış ve Türk milletinin huzurlu bir şekilde yaşaması için hayatında elinden geleni yaparak 10 Kasım 1938 tarihinde hayatını kaybetmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ü biz çocuklar küçük yaştan itibaren vatanımızı ve milletimizi koruyan Türk milletinin düşmanlardan kurtararak Kurtuluş savaşı’nı en güzel şekilde başarıya ulaştıran ve ülkemize Cumhuriyeti ve demokrasiyi armağan eden Türk toplumu ile beraber ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğe kavuşturan bir lider olarak tanımak dayız. Mustafa Kemal Atatürk Ayrıca eğitimi ve Türk gençlerinin ülkemiz için ne kadar kıymetli olduğunu vurgulayarak hak ve özgürlükleri tanımış yenilikler çerçevesinde bu güzel vatana bizlere armağan ederek emanetini en güzel şekilde bizlere bırakmıştır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.