Ders Notları

Atatürk hakkında öğrendikleriniz nelerdir? Yazınız.

2. Sınıf Türkçe Atatürk hakkında öğrendikleriniz nelerdir? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk hakkında öğrendikleriniz nelerdir? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk eşsiz bir kişiliğe sahip olduğunu öğrendik. Mustafa Kemal Atatürk Kemal Atatürk zeki, çalışkan, ileri görüşlü iyi bir konuşmacı, vatan ve millet sevgisi canından daha önemli olan büyük bir lider olduğunu ve milletimiz için ne yaptıklarını öğrendik.


Atatürk hakkında öğrendikleriniz nelerdir? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk 1881 tarihinde Selanikte dünyaya gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’in babası Ali Rıza Efendi, Annesi Makbule Hanım ve Kız kardeşi ise Makbule Hanımdır. Mustafa Kemal Atatürk, eğitim hayatına mahalle mektebinde başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, babası ölünce dayısının çiftliğinde belli bir süre yaşamıştır. Askeri rüştiyeden mezun olan Mustafa Kemal Atatürk, zeki çalışan ve başarılı bir öğrencidir. Okul yıllarında matematikte var olan başarısı nedeniyle öğretmeni tarafından Kemal Adını almıştır. Askeri subay olarak mezun olduktan sonra bir çok savaş alanında başarılar elde ederek büyük bir asker olacağını kanıtladı. Çanakkale Zaferinde büyük bir etkisi vardır. Mustafa Kemal Atatürk, askeri olarak bir çok başarı elde eden ileri görüştü, zeki, çalışkan, vatanını seven bir kişiydi.

Türk milletinin esaret altında yaşamasının mümkün olmadığını bilen Mustafa Kemal Atatürk Bandırma vapuruyla Samsum’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Milleti bir araya getirerek bir  çok başarı kazanan Mustafa Kemal Atatürk cennet vatanımızı düşman işganinden kurtarmış ve Türk milletinin huzurlu bir şekilde yaşaması için hayatında elinden geleni yaparak 10 Kasım 1938 tarihinde hayatını kaybetmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Okula başladığımız ilk yıllardan itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve öğrenim hayatını en güzel şekilde öğrenmeliyiz. 1881 yılında selanik’te Doğan Mustafa Kemal Atatürk mahalle mektebine gittikten sonra asker olmayı çok istemiş ve eğitimini askeri okullarda tamamlamıştır. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk başarılı birer komutan olmayı başarmış birçok cephede görev almış ve daha sonra ülkemizin zor durumunda gördüğü çıkar yolu olan Kurtuluş savaşı’nı başlatmıştır. Mustafa Kemal Atatürk her daim kararlı geleceği olan eğitime önem veren Türk gençliğini benimseyen ve değer veren Ayrıca ülkemizin yenilikler ve inkılaplarla ilerleyebileceği ni bilen ve bunu önceden gören bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk son yıllarında bile hastalığına rağmen ülkemiz için birçok mücadele vermiş ülkemize bağlı olan ve vatan sevgisi ile tanınan bir lider olarak hayata gözlerini yummuştur. Şu an Ankara’da olan Anıtkabir’de yatmaktadır. Her daim bize için kıymetli ve değerli olan liderimize sevgi ve saygıyla anlıyor ve asla onu unutmuyoruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.