Ders Notları

Atatürk ilkelerinin bir bütün olarak temel amacı nedir? Açıklayınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Atatürk ilkelerinin bir bütün olarak temel amacı nedir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk ilkelerinin bir bütün olarak temel amacı nedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk ilkelerini yapmasının amacı Türk toplumunu Avrupa düzeyine çıkararak çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmaktır.


Atatürk ilkelerinin bir bütün olarak temel amacı nedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Atatürk ilkelerinin temel amacı Türk ulusunu daha çağdaş, daha modern bir seviyeye taşımak, Avrupa’yla Türk toplumunu entegre ederek, geride kalmış, Türk toplumunu çağdaş, medeni uygarlıklar seviyesine yükseltmek tir.

Türk toplumu Osmanlı döneminde Avrupa ve dünyadaki gelişmeleri takip edememiş, toplum olarak,   dünya toplumlarının gerisinde kalmıştır.

Bir millet görüntüsü içerisindeyim. Bu geride kalmışlığına ancak Mustafa Kemal Atatürk yaptığı ilke ve inkılaplar la aşabileceğinin farkındaydı. Onun içinde Türk Sosyal hayatına ilkeleri ile müdahale ederek gerekli seviyeye ulaştırmayı başarmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduktan sonra sunmuş olduğu ilke ve inkılaplarının en önemli amacından biri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatan topraklarını korumak ilke ve inkılaplarına ülkenin gelişimini sağlamak bağımsızlığımızı kültürümüze genel özelliklerimizi korunmak ve yönetimin insanlar ve Türk dokunan tarafından yapılmasını göstermek milli mücadele verilen önemin her zaman ne kadar değerli olduğunu bilmek insanların eğitimine sağlıklı genel düşünceleri esas alarak yönetim olduğunu benimsemek gibi temel amaçları olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.