Ders Notları

Atatürk’e başöğretmen unvanı sizce neden verilmiştir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Atatürk’e başöğretmen unvanı sizce neden verilmiştir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’e başöğretmen unvanı sizce neden verilmiştir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Latin harflerinin kabulünden sonra insanların okuryazar oranını yükseltmek ve yeni harflere alışmalarını sağlamak için 11 Kasım 1928 tarihinde Atatürk açtığ okullarda öğretmenliğe başlamış ve bu ünvan kendisine orada verilmiştir.


Atatürk’e başöğretmen unvanı sizce neden verilmiştir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Yapılan değişikliklerden bir tanesi de   harf alfabesidir. Osmanlı zamanında alfabe olarak Arap alfabeleri kullanılıyordu. Yapılan bir çok değişiklikten sonra Arap harfleri kaldırılmış yerine içerisine Latin harfleri nde olduğu yeni düzende kullanacak olan alfabe ve harfler getirilmiştir.  Arap alfabelerinin kaldırılıp yerine latin harfler geldikten sonra bu harfleri nasıl okunacak ve öğreneceği hususunda Kemal Atatürk ,11 Kasım 1928 tarihinde açılan okullarda öğretmenlik yapmıştır. Bu öğretmenliği yapması sonucunda o gün kendisine “başöğretmen “ ünvanı verilmiştir.

24 Kasım 1928 tarihinde bu ünvanı kabul etmiş ve bu şekilde kayıtlara geçmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk eğitimi oldukça önem verirdi. Eğitilmiş bir toplum her zaman cehaletten kurtulur ve yeniliği bilgiye ve güzelliği kavuşacağına inanırdı. Eğitim elbetteki Bir toplumun en önemli olanaklardan varlıklarından biri olarak bilinirdi. Eğitimsiz insanlar elbette ki çok fazla hata yapar ve yeniliklere hızlı bir şekilde ayak uyduramaz vardı bunun farkında olan Mustafa Kemal Atatürk elbetteki cumhuriyetin ilanından sonra eğitim alanındaki birçok yeniliklerle eğitimi güçlendirmek istemiştir. Bunun en güzel örneği elbette Türk dilinin ana dil olarak gerçekleştirilmesi ve Latin alfabesinde insanlara tanıtmasıdır bunun yanı sıra kadınların ve kızların da okumaya teşvik edilmesi ve gençlerin okudukça daha çok bilgilenmesini sağlanması gibi temel çalışmalarda söylenebilir. Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmen unvanının verilmesi elbetteki eğitimi ilk adımı atan bir öğretmen olması ve eğitime verdiği önem ile tanınması söylenebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.