Ders Notları

Atatürk’e “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözünü söyleten gelişmeler nelerdir?

5. Sınıf Türkçe Atatürk’e “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözünü söyleten gelişmeler nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’e “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözünü söyleten gelişmeler nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:  1 Eylül 1922 tarihinde başkumandan Mustafa Kemal Paşa tarafından sabah saatlerinde ordumuza verilen bir emirdir.  Sakarya meydan muharebesi ndan sonra bu yenilgi uğrayan düşmanı yurttan tamamen atmak için büyük Taarruz hazırlıkları başladı 30 Ağustos  1922 günü kazanılan  Büyük Taarruz sonrası düşman birlikleri batıya doğru geri çekilmeye başladı. “Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir. İleri!” emriyle İzmir’e çekilen Yunan ordusunu topraklardan tamamen temizledi.


Atatürk’e “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözünü söyleten gelişmeler nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:  Sakarya meydan muharebesi 22 gün sürmüş 13 Eylül 1921 de düşman kuvvetleri bozguna uğratılmıştı. Yurttan düşmanı tamamen temizlemek için Mustafa Kemal’in emriyle 26 Ağustos sabahı  Büyük Taarruz hazırlıkları başladı.  30 Ağustos 1922  Dumlupınar Meydan Muharebesi kazanılmış Yunan ordusu Anadoludan tamamen çıkıp batıya doğru kaçmaya başlamıştır.

Osmanlı coğrafyasında  anadoluyu kuşatan deniz İstanbul Boğazı’na kadar Akdeniz, İstanbul  Boğaz’ından sonra Karadeniz ismini almaktaydı. 1 Eylül sabahı vatanı düşmandan tamamen temizlemek için İzmir’e kastederek askerlerine “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini vermiştir. Bu emir ordunun 350-400 km olan Afyon-İzmir hattını kısa sürede almasına neden olmuştur.

Bu sürede Yunan ordusunu kovalayan Türk ordusu 9 Eylül  1922 de İzmir’e girdi. Bu tarih İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu olarak kutlanmaktadır. Kısacası Atatürk’ün verdiği emir günümüz Akdeniz’i için değil İzmir’i düşman işgalinden kurtarmak için verdiği bir emirdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün Sakarya meydan muharebesi kazandıktan sonra askerleri dönerek mi askerden ilk hedefimiz akdeniz’dir ileri sürülen anlaşılacağı gibi bu garip de bulunan Türk topluluğu toplayarak yanında bulunan silah arkadaşlarıyla düşmanları akdeniz’den atmaya ve burada Türk topraklarını yeniden Türk futboluna kazandırılması önemi gösteren bir sözdur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.