Ders Notları

Atatürk’ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” sözünü açıklayınız.

7. Sınıf Türkçe Kitabı Atatürk’ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” sözünü açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Atatürk’ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” sözünü açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Atatürk’ün bu sözü ondan sonra hayata gelmiş olsak da Cumhuriyeti ve cumhuriyetin temel ilkelerini yaşatmamızın bize bağlı olduğudur. Atamıza olan bağımızı onun önem verdiği gibi ülkemize değer ve kıymet vererek göstermeliyiz


“Atatürk’ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” sözünü açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Atatürk Cumhuriyeti kurmuş ve daha sonraki nesillere  Cumhuriyeti emanet etmiştir.

Cumhuriyetin temel ilke ve prensipleri belirlenmiş ve bu ilkeler doğrultusunda devam etmemizi istemiştir.

Bizler bugünün çocukları yarının geleceği olarak ülkemize sahip çıkmalı, ülkemizi geliştirmeli ve atamızın yaptığı gibi ülkemizi gelişmiş Milletler seviyesine ulaştırarak başarılı olmayı amaçlamalıyız.

Derslerimizde çok çalışarak milli değerlerimizi de muhafaza ederek hareket etmeli ve atamızın rahat uyuması için ülkemize samimiyetle çalışmalıyız.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tuğçe dedi ki:

    7 sınıf Türkçe ders kitabımızda yer alan bu konuya baktığımız zaman elbette ki Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli sözlerinden biri olan sözleri aklımıza gelmektedir Atatürk’ün önemli bir sözü olan beni görmek yalnız suratımı görmek değil kendi yapmış olduğum geleneklerin izinden gitmek yapmış olduğun ilkeleri ve inkılapları sürdürmek ülkeyi her zaman eğitimle ve gelişmiş bir kitleye ulaştırmak da beni görmek kadar önemlidir ifadesinde anlatılan bu sözünü hepimizin bilmesi ve yaşatması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.