Ders Notları

Atatürk’ün en beğendiğiniz özelliği hangisidir?

3. Sınıf Türkçe Atatürk’ün en beğendiğiniz özelliği hangisidir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’ün en beğendiğiniz özelliği hangisidir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Her zaman ileri görüşlü ve aydın kimliğiyle ön plana çıkan Mustafa Kemal Atatürk inandığı değerlere sıkı sıkıya bağlı olan idealist bir kişilikti. Türk milletinin bağımsızlığı için yaptığı savaşları kazanmış, vatansever biriydi.

Ayrıca milletini çok severdi. Türk’ü öven ve yücelten sözleri vardı öyle ki Türk tarihinin sadece Osmanlı dan ibaret olmadığını araştırılması gerektiğini düşünerek Türk tarih ve dil  kurumunu kurmuştur.


Atatürk’ün en beğendiğiniz özelliği hangisidir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk disiplinli ve başarılı bir insandı. İdealist biriydi vatanperver, bayrağına aşık ve milletini seven bir insandı. Yaptığı her şeyi milletini ve vatanını yüceltmek için yapmıştır. Milletiyle birlikte hareket ederek onları önce işgalden kurtarmış sonra devrim ve reformlarla onları muasır medeniyetler seviyesine yükselmiştir.

Yazdığı yaptığı ve sözlerinde sürekli Türk milletini övmüş ve asil bir kan taşıdığını vurgulamıştır. Buradan milliyetçi bir kişiliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır öyle ki Türk tarih ve dil kurumunu kurmuştur. En büyük hayali dünya turuna çıkıp Türk tarihini ve Türk Dili üzerine araştırma yapmaktı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün en güzel özelliğinden biri vatan’da olan sevgisidir. Mustafa Kemal Atatürk küçük yaştan itibaren asker olmayı istemiş vatanını ve ülkesini bölünmezliği savunmak için mücadele etmiş Kurtuluş savaşı’nı başlatan bunun en güzel örneğini vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk Ayrıca yeniliklere ve demokrasiye önem veren cumhuriyet ile yönetilen bir ülke yi savunan bir lider olarak bilmekteyiz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.