Ders Notları

Atatürk’ün en iyi yönetim şekli olarak cumhuriyeti seçmesinin nedenleri hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Atatürk’ün en iyi yönetim şekli olarak cumhuriyeti seçmesinin nedenleri hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Atatürk’ün en iyi yönetim şekli olarak cumhuriyeti seçmesinin nedenleri hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Atatürk’ün en iyi yönetim şekli olarak cumhuriyeti seçmesinin nedenleri;bence seçimin halifelik ile değil de halkın yönetimi ile olmasını istemesi ve bu sistemin gelişmiş batılı ülkeler arasında yaygınlaşmış olmasıydı.


“Atatürk’ün en iyi yönetim şekli olarak cumhuriyeti seçmesinin nedenleri hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Cumhuriyet, hükumet ya da devlet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu bir sistemin tersidir. Halk kendini yöneten kişiyi ve yasalarını kendi belirler.

Atatürk’ün en iyi yönetim şekli olarak cumhuriyeti seçmesinin nedenleri; bence seçimin halifelik ile değil de halkın yönetimi ile olmasını istemesi ve bu sistemin gelişmiş batılı ülkeler arasında yaygınlaşmış olmasıydı.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti devletini kurduktan sonra en iyi yönetim şekillerinden biri olan Cumhuriyeti seçmesi en temel sebeplerinden ve nedenlerinden biri elbette ki demokraside yönetiliyor olması tüm insanlara eşit bir şekilde hak ve özgürlüklerini vermesi ayrıca yeniliklere ayak uydurması eğitime esas alması ve eğitimi benimsemesi gibi temel özellikler olarak ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra cumhuriyetin kazandırmış olduğu özelliklerden biri ise seçme ve seçilme hakkıdır halk oy birliği ile yönetime geçecek kişiyi seçmektedir bu da cumhuriyetin sağladığı faydalardan sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.