Ders Notları

Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin hangi ilkeleriyle ilişkilendirilebilir? Söyleyiniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin hangi ilkeleriyle ilişkilendirilebilir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin hangi ilkeleriyle ilişkilendirilebilir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin eşitlik ve milli egemenlik ilkeleriyle ilişkilendirilebilir.


Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin hangi ilkeleriyle ilişkilendirilebilir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadının gücünün farkında olan ve yönetimde dahil olmasını isteyen bir liderdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara seçme seçilme hakkını vermesi demokrasinin eşitlik ve milli egemenlik ilkeleriyle ilişkilendirilebilir.

Kadınlarında erkekler gibi yönetimde söz hakkına sahip olmasıyla birlikte eşit bir şekilde yaşamına devam etmesi ve yönetime dahil edilerek milli egemenliğin simgesi olarak ifade edilebilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attıktan sonra ülkemiz cumhuriyet ile demokrasi yönetilmeye başlanmıştır. Ayrıca birçok ilkeleri ve temel hak ve özgürlüklere sahip olduk. Bunların en önemlilerinden biri olan seçme ve seçilme hakkı yalnız erkeklere değil kadınlara da sunulmuştur. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi toplum arasındaki eşitliği milli özgürlüğü ve bağımsızlığı ifade eden en güzel yeniliklerden biridir. Kadınların toplum üzerindeki yeri ve söz hakkı toplum arasındaki huzuru ve eşitliği sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.