Ders Notları

Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı anılarından belirlediğinizi sınıfta anlatınız.

6. Sınıf Türkçe Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı anılarından belirlediğinizi sınıfta anlatınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
TÜRK ORDULARI BAŞKUMANDANIYIM
Afyonkarahisar’ın hatlarının çözülmesi sonunda birkaç Yunanlı tutsak, gece vaktinde Atatürk ’ün çadırına getirilmişti. Bunlardan birisi, Selanik’ten gelmişti. Yüz, kendisine yabancı gelmediğinden ve üniformasında da hiçbir bellilik görmediğinden sordu;
– Binbaşı mısınız?
– Hayır.
– Albay mı?
– Hayır.
– Korgeneral mi?
– Hayır.
– Peki nesiniz?
– Ben Mareşal ve Türk Orduları Başkomutanıyım! Şaşkınlıktan ağzı açık kalan Yunanlı kekeledi:
– Bir başkomutanın savaş hattına bu kadar yakın yerlerde dolaşması işitilmiş değil de!.. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin zor durumda görünce ve vatan topraktan düşmanların elinde gördüğü zaman büyük bir istekle vatan’da duyduğum bağlılık da Kurtuluş savaşı’nı başlatmış silah arkadaşları ve Türk milletine verdiği destek ve birlikle elbetteki Kurtuluş Savaşı’nda başarı ya da kazanmasına sebep olmuş Ayrıca ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine yükseltecek birçok yenilikler ve inkılapları Türk milletine sunulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk gelmiş geçmiş en iyi liderlerden biri olarak sayılmaktadır ülkemize mutlak yönetimden cumhuriyete yönlendiren demokrasi yönetilmesini sağlayan ve her zaman Türk milletinin hak ve özgürlüklerden adaletli bir şekilde sağlayan bir yönetimi bize sunduğu için günümüzde de birçok imkanlara bu şekilde sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.