Ders Notları

Atatürk’ün manevi kızlarından “Sabiha Gökçen” ile ilgili araştırma yapınız.

7. Sınıf Türkçe Atatürk’ün manevi kızlarından “Sabiha Gökçen” ile ilgili araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’ün manevi kızlarından “Sabiha Gökçen” ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sabiha Gökçen Atatürk’ün 8 manevi evladından bir tanesidir. Türk pilot tur kendisi, Aynı zamanda Dünyanın ilk kadın Savaş pilotudur bir çok operasyona katılmıştır.

Kariyeri boyunca 8 bin saat uçuş yapmıştır. 1913 Bursa doğumlu dur. 22 mart 2001 yılında Ankara da vefat etmiştir.


Atatürk’ün manevi kızlarından “Sabiha Gökçen” ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sabiha Gökçen Bursa da doğdu 1913 yılında fakat küçük yaşta babasını ve annesini kaybetti, abisi bakıyordu Sabiha ya işte böyle öksüz ve yetim bir kız Atatürk’ün karşısına 12 yaşında çıktı Paşa onun zeki biri olduğunu fak ederek abisinin onayını alarak evlat edindi.

1935 yılında Türk kuş açılışında pilotluğa ilgi duydu bunun üzerine eğitimler aldı 1936 da motorlu uçakla uççtu ve bu yoldan sonra bir çok harekata katıldı dünyanın ilk kadın Savaş pilotu oldu. Bir çok ülkeden davetler alıp Türk kadınını yurt dışında temsil etmiştir. 22 Mart 2001 yılında Ankara da vefat etmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk evlatlarından biri olan Sabiha Gökçen hakkındaki bilgileri ve Sabiha Gökçen hayatını ayrıntılı bir şekilde bizi öğretip bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Mustafa Kemal Atatürk’ün 8 manevi evlatlarından biri olan Sabiha Gökçen günümüzde İstanbul’da da havaalanından birinin ismini taşımaktadır. Mustafa Kemal Atatürk çocukları çok sever onlarla ilgilenir ve eğitim görmelerini çok isterdi. Özellikle kız çocuklarına merhamet ve yaklaşık ve onların manevi evlat olarak sayardı.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.